cWormen Jaap van der Land, cWil Sistermans en ISonald Sluys m.m.v. LDominique rWillemse Wormen Platwormen (Plathylminthes) Snoerwormen (Nemertea) Pindawormen (Sipuncula) Zandwormen (Echiura) Ringwormen (Annelida) Borstelwormen (Polychaeta) Borstelarme ringwormen (Oligochaeta) Pijlwormen (Chaetognatha) In dit hoofdstuk worden diverse groepen wormen en woonachtigen besproken. Voor het gemak en omdat de groepen bijna allemaal dieren met een wormachtig uiterlijk omvatten, zijn ze hier bijeen gebracht onder de titel "wormen". Daarover moeten we echter niet te licht denken: er zijn aanzienlijke verschillen tussen de groepen en die zullen in dit hoofdstuk nader besproken worden. Die verschillen zijn zelfs groot genoeg om te kunnen spreken van verschillende stammen of fyla. De volgorde waarin de fyla hier besproken worden tekent enigszins hun evolutionaire verwantschap af. De complexiteit van de bouw en het functioneren van het lichaam en de ontwikkeling daarvan neemt toe vanaf Van de pijlwormen tenslotte doet hun Nederlandse naam vermoeden dat zij verwant zijn met wormen, maar dat is allerminst het geval. Zij zijn in de systematiek beter op hun plaats bij de stekelhuidigen en de zakpijpen. Omdat het echter slechts een enkele soort betreft hebben we ervoor gekozen deze in dit hoofdstuk te bespreken.Veel soorten die in dit hoofdstuk besproken worden leiden een verborgen of ingegraven leven. Erg algemeen bekend zijn ze meestal niet en vaak hebben ze niet eens een Nederlandse naam. Een enkele soort, zoals de Zager (een borstelworm), is wel meer algemeen bekend. Deze soort is dan ook van economisch belang. Verrassend is daarom om hier te kunnen gaan lezen dat er een rijke variatie aan wormen en -woonachtigen in zee leeft. Ondanks hun meestal weinig opvallende verschijningsvorm spelen zij toch een belangrijke rol in het mariene ecosysteem: zij filteren het water (o.a. om er voedsel uit te halen), gebruiken dood organisch materiaal als voedsel, het zijn predatoren (rovers) of parasieten en tenslotte vormen ze zelf vaak een belangrijke voedselbron voor andere dieren zoals vogels en vissen. Platwormen (Plathyhelminthes) In de praktijk worden de vrij-levende soorten van het fylum der platwormen of Platyhelminthes voor het gemak nog steeds met de groepsnaam "Turbellaria" aangeduid, alhoewel deze naam niet meer past in moderne classificaties. Deze naam, in het Nederlands "Trilhaarwormen", is gebaseerd op het 114 fauna 'eetandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 118