"Inleiding r.Dominique 'UVillemsc m.m.v. Gerard Heerebout Chiel Jacobusse Dit deel van de Fauna Zeelandica gaat over zeedieren; de mariene aquatische macrofauna. Flun aantal is zeer groot en het is niet mogelijk om alle soorten binnen het bestek van één enkel deel te behandelen. Dieren als vissen, kreeftachtigen en week- en schelpdieren zullen in afzonderlijke delen besproken worden. De basis voor de soortenkeuze wordt gevormd door een lijst van organismen die in 2001 op verzoek van Het Zeeuwse Landschap is opgesteld door Marco Faasse en die later regelmatig is geactualiseerd. In de lijst zijn alle uit de vakliteratuur bekende soorten opgenomen. Tevens is er een schatting gemaakt hoe de grootte van het areaal van de soort in Zeeland zich verhoudt tot die in overig Nederland. Het percentage dat wordt vernield is een minimumschatting van het Zeeuwse areaal als percentage van het Nederlandse areaal. 1 1 -24 25 25-49 50 50-74 75 75-99 100 100% de soort komt voor in Nederland, maar er zijn geen opgaven van locaties gevonden; het voorkomen in Zeeland is dus onzeker In de gevallen waarin over het voorkomen in andere provincies geen gegevens gevonden zijn, is gewoonlijk een percentage van 100 vermeld. Echter als van de betreffende soort kennelijk ongepubliceerde verspreidingsgegevens bestaan, of als de betreffende groep buiten Zeeland slecht is onderzocht, dan is een percentage van 1 vermeld. Alle waargenomen soorten, inclusief dwaalgasten en exoten, zijn opgenomen. Tevens is bij alle soorten een bron uit de literatuur vermeld. De referentie die genoemd wordt geeft het meest complete of meest recente beeld van de verspreiding van de betreffende soort in Zeeland. Behoudens evidente vergissingen zijn alle in de literatuur gevonden gegevens opgenomen. Dankwoord De ruimte in het boek, maar ook de stand van zaken ten aanzien van de kennis van de verspreiding maken het onmogelijk om complete verspreidingskaarten van alle soorten te geven. Wel is per soortengroep een kaartje gepubliceerd van een bekende aansprekende soort. Deze kaartjes zijn samengesteld en ter beschikking gesteld door de stichting Anemoon, waarvoor onze hartelijke dank. Dank gaat tevens uit naar tal 8 Jauna Zeeiandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 12