meerdere strandvondsten bekend van aangespoelde exemplaren. Vooral tussen Noordwijk en Scheveningen, maar ook van de Waddenzee. Soms spoelen, na een stonn, grote aantallen aan. Kennelijk leeft de soort dicht onder de kust want de dieren worden geregeld ook levend aangetroffen (J. v. d. Land, schrift, meded.). E. echiurus heeft geen Nederlandse naam. Het is een boreaal-arctische en antarctische soort die zich blijkbaar thuis voelt in koud water. Bijzonder is daarom de vondst van een individu van deze soort in 1971 op 70 m diepte in warm, subtropisch water aan de oostkust van Zuid-Afrika (Biseswar, 1997). E. echiurus leeft in het sublitoraal en in modderige zandbodems. Zijn lichaam zit in een U-vormige gang in de bodem. E. echiurus heeft een zacht, grijs-geel, wormvormig en ongesegmenteerd lichaam (lichaamslengte 70-150 mm) met aan de voorkant een proboscis (lengte 30-40 mm) met een oranje kleur en bruine strepen. Deze proboscis steekt naar buiten en is niet intrekbaar, maar wel uitstrekbaar. Op het lichaam zitten 21-23 ringen van papillen, afgewisseld met 4 of 5 ringen van kleinere papillen. E. echiurus heeft aan de voorkant op de buikzijde twee chaetae (borstels) en aan de achterkant twee cirkels van elk tussen de 5 en 9 chaetae (Hayward Ryland, 1995). Onderaan de proboscis zit een trilhaarband waarmee micro organismen en detritus naar de mond gebracht wordt. Aan de basis van de proboscis zit de mond met daarachter een darm die langer is dan het lichaam en daarom gekronkeld in het lichaam ligt. Aan het andere uiteinde van het lichaam eindigt de darm in een anus. E. echiurus bezit een ongelede lichaamsholte van waaruit twee paar metanefridiën (nierkanaaltjes) met de buitenwereld in verbinding staan. Via deze nierkanaaltjes komen ook de rijpe geslachtscellen naar buiten. De wormen zijn van gescheiden geslacht, al is het geslacht niet aan de buitenkant te bepalen (Edmonds, 2000). De bevruchting is uitwendig en de larve wordt een trochophoor genoemd. 127 NAAM REFERENTIE Echiurus echiurus 1 Wolff 1973 'Zeefauna in Zeeiand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 131