Het fylum van de ringwormen omvat drie klassen: de borstelwormen (Polychaeta); de borstelarme ringwormen (Oligochaeta) en de bloedzuigers (Hirudinae). Deze laatste klasse wordt in dit boek niet besproken. Het fylum van ringwormen omvat gesegmenteerde wonnen. De naam zegt het al, de segmenten zijn ringvormig en karakteristiek voor de ringwormen is dat de segmenten, vooral die tussen de kop en de staart, min of meer gelijk zijn wat betreft de inwendige en uitwendige bouw. Borstelwormen Polychaeta De Polychaeta vormen een grote groep wormen, evenals de Oligochaeta behorende tot de Stam der Ringwormen of Annelida. In de Zeeuwse wateren worden meer dan 100 verschillende soorten aangetroffen. De borstelwormen zijn sterk verschillend in grootte, vorm en levenswijze. Hierdoor is het lastig om ze als groep in één standaard omschrijving te vatten. Ze hebben echter wel een aantal kenmerken met elkaar gemeen. Het zijn allemaal wormen, met een lijf dat i<J opgebouwd uit 6 tot meer dan 200 segmenten Bij de meeste soorten zijn de segmenten goed herkenbaar. Op de meeste segmenten hebben ze een groep borstels, en/of haken. Hieraan danken ze ook hun naam. De letterlijke vertaling van de Latijnse naam is immers "Veel borstels". De lengte loopt uiteen van 0.3 mm tot 90 cm. Het darmstelsel is eenvoudig en bestaat uit grofweg drie delen. Het voorste deel begint in de kop. Bij een deel van de soorten kan het eerste deel van de darm worden uitgestulpt (de pharynx) en is dit voorzien van een aantal verharde puntjes of kaken. Bij veel soorten eindigt het voorste deel in een herkenbare maag. Het tweede deel van de darm is niet meer dan een lange koker, meestal zonder herkenbare organen. Het derde en laatste deel van de darm is kort. Bij slechts een paar soorten is het eerste deel van de darm (tussen mond en maag) gekronkeld. Bij alle andere soorten loopt het als een rechte buis van voor naar achter door het dier. Het zenuwstelsel is een zeer eenvoudig zenuwstelsel. Centrale hersenen ontbreken. De dieren hebben per segment een zenuwknoop. Een zenuwknoop kan gezien worden als een zeer primitieve vorm van hersenen. De zenuwknoop in de kop is wat groter. De meeste soorten kennen een gesloten bloedsomloop. De ademhaling geschiedt door diffusie door de huid. Door de eenvoudige bouw is het voor veel soorten geen probleem als ze een stuk van de staart moeten missen. Voor een deel van de soorten is het evenmin een probleem als ze de kop \tlorstelwormU Jauna "Zeeiandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 132