Zee-land van andere personen en instanties die op één of andere wijze een bijdrage hebben geleverd aan dit boek. Hans de Blaauwe verschafte inlichtingen over de verspreiding van de gele haarkwal langs de Belgische kust. H.A. de Haas (R1KZ) en A.J.M. Geurts van Kessel (RIKZ) voor het aanleveren van literatuur en aan T.J. Bouma (NIOO-CEME), B. J. Kater (RIKZ) en H. Stegenga (Nationaal Herbarium Nederland, Leiden) voor kritische opmerkingen en aanvullingen op onderdelen van de tekst. Zeeland is van oorsprong een deltagebied waar rivieren uitmonden in zee en heeft een heel toepasselijke naam: het bestaat uit zee en land. Genieten van die combinatie van land en water is een van de aantrekkelijkste bezigheden tijdens een (kort of lang) verblijf in Zeeland: op de dijk staan en uitkijken over het water. Wat je ziet is het levendige spel van het water, de wind en de lucht daarboven. Dat is al een boeiend tafereel op zichzelf. Nog boeiender wordt het als je je realiseert dat het spiegelende wateroppervlak een grote schat voor onze ogen verborgen houdt: het rijke onderwaterleven. Zwevend of zwemmend in het water, maar ook vastgehecht aan of ingegraven in de bodem komen heel veel verschillende soorten dieren en wieren voor die er heel fraaie levensgemeenschappen kunnen vormen. Dit is het eerste deel van de Fauna Zeelandica dat over het leven onder water gaat. Maar het is zeker niet het laatste, want in dit boek kan maar een deel van het mariene leven in Zeeland aan de orde komen. In deze inleiding wordt een aantal onderwerpen besproken die voor veel mariene dieren van belang zijn: de getij denzone, de ondergrond waarop of waarin dieren leven en het mariene ecosysteem. Zonering Degetijdenbewêgingheeftongetwijfeld de meest dominante invloed op het leven in de kustzone. Als je langs de Oosterschelde of in de monding van de Westerschelde vanaf de dijk naar beneden kijkt, zie je verschillende banen of zones, die evenwijdig aan het wateroppervlak lopen. Elke zone heeft een eigen kleur. De zonering hangt samen met de (verticale) getijdenbeweging. Men maakt daarbij de volgende indeling: de zone die periodiek droogvalt (eulitoraal) en het deel dat permanent onder water blijft (sublitoraal). Boven het intergetijdengebied ligt het supralitoraal. 9 'eejauna in Zeefand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 13