Pijlwormen (Chaetognatha) De Chaetognata vormen een kleine diergroep van ongeveer 100 soorten wereldwijd (waarvan 1 in de Zeeuwse delta), die geen enkele verwantschap lijkt te hebben met enige andere diergroep. Het is dan ook een aparte stam van het dierenrijk. Het is een zeer oude diergroep. Er zijn fossiele afdrukken van 300 000 jaar oud gevonden. De dieren zijn langgerekt, doorzichtig en zeer eenvoudig (embryonaal) gebouwd. Het lichaam is tweezijdig symmetrisch en bestaat uit drie duidelijk herkenbare regio's, kop, romp en staart. De meeste soorten worden slechts ongeveer één cm lang. De kop is goed ontwikkeld, en soms door een huidplooi beschermd. Er zijn twee samengestelde ogen van elk 5 cellen. Of de dieren hiermee meer dan alleen licht en donker kunnen zien wordt betwijfeld. Verder bezit de kop twee rijen met sikkelvormige stekels die ze gebruiken om prooien te grijpen en tijdens het eten vast te houden. Van die stekels is ook de naam van de groep afgeleid: Chaetognatha betekent zoveel als: borstels - of stekels - bij de bek. Voor de voortbeweging maken ze gebruik van vinnen aan de staart. Voor de vertering worden de spij sverteringssappen rechtreeks vanuit de "mond" op de prooi losgelaten. De darm loopt recht door het lichaam en eindigt vlak voor de staart. Behalve een gespierd rectum zijn er geen gespecialiseerde regio's (zoals een maag) te herkennen. Alle Chaetognata zijn hermafrodiet, dat wil zeggen, dat ze zowel mannelijke als vrouwelijke geslachtsorganen bezitten. De ovaria (v) bevinden zich net achter het midden van de romp, de testis (m) in 138 Peloscolex ferox 1 Verdonschot 1980a Potamothrix bavaricus 1 Verdonschot 1980b Potamothrix hammoniensis 1 Verdonschot 1980b Potamothrix moldaviensis 1 Verdonschot 1980a Pristina bilobata 1 Verdonschot 1980b Psammorcytides albicola 1 Verdonschot 1980a Psammorcytides barbatus 1 Verdonschot 1980a Stylaria lacustris 1 Verdonschot 1980b Tubifex costatus 1 Verdonschot 1980b Tubifex pseudogaster 1 Verdonschot 1980b Tubifex tubifex 1 Verdonschot 1980b Uncinais uncinata 1 Verdonschot 1980b Jauna ^eefancfica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 142