Voor Zeeland is de volgende zonering bruikbaar: Overgangszones. De getijdenbeweging is periodiek en heeft een dagelijks ritme (tweemaal hoog- en laagwater per dag), maar ook een maandelijks ritme (twee maal per maand spring- en doodtij). Bij springtij is het verschil tussen hoog- en laagwater groot, bij doodtij is het klein. De uiterste waterstanden bij spring- en doodtij variëren ook nog gedurende het jaar. Deze variaties in waterstanden verklaren waarom er een overgangszone is tussen supralitoraal en eulitoraal (de supralitorale zoom) en een tussen eulitoraal en sublitoraal (de sublitorale zoom). De supralitorale zoomligtongeveertussendegemiddelde hoogwaterstand bij springtij en doodtij. De sublitorale zoom ligt ongeveer tussen de gemiddelde laagwaterstand bij doodtij en bij springtij. De zone boven het supralitoraal, waar door de zoute wind zoutminnende planten (halofyten) groeien, wordt ook wel het adlitoraal genoemd. Deze zone wordt hier verder buiten beschouwing gelaten. Bovenstaande zonering is vooral gebaseerd op de begroeiing door wieren. Wieren Wellicht is het goed om hier te vermelden dat wieren, naar gelang de pigmenten die zij bevatten, ingedeeld kunnen worden in groen-, bruin- en roodwieren. Het witte zonlicht dat op het wateroppervlak valt bestaat uit vele kleuren. Elke kleur licht heeft een bepaalde golflengte. Het rode licht wordt bovenin het water geabsorbeerd. Het blauwe licht dringt het diepste door, zodat wat dieper onder water alles blauw getint is. De pigmenten in de wieren absorberen bepaalde golflengtes uit het zonlicht en gebruiken de energie ervan voor fotosynthese. Groenwieren absorberen vooral de golflengtes met rode kleur. Dat verklaart dat groenwieren meestal in de bovenste lagen te vinden zijn. Roodwieren absorberen vooral golflengtes met de blauwe kleur en zij groeien meestal in de diepere delen, waar waar nog (blauw) licht doordringt. Bruinwieren vindt men meestal daartussenin. Jauna 'eefandica Supralitoraal Spatzone Diverse korstmossen en cyanobacteriën. Supralitorale zoom Overgangszone Eulitoraal Intergetijdengebied Diverse groen- en bruinwieren Sublitorale zoom Overgangszone Sublitoraal Permanent onderwater Het sublitoraal wordt onderverdeeld in: - Infralitoraal (waarin donrinatie van wieren) en - Circalitoraal (waarin dominatie van dieren)

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 14