gelijke set organen zit. Hierdoor kunnen Gewone zeesterren zich zelfs voortplanten uit 'losgeraakte' armen, als daar een stuk van de centrale schijf nog aan zit. Er groeien dan weer vier nieuwe armen aan, hoewel dit niet altijd even 'netjes' gebeurt. Een strijdbaar verleden is van het misvormde lichaam van sommige exemplaren af te lezen. Klasse Slangsterren (Ophiuroidea) Slangsterren lijken oppervlakkig op zeesterren, maar zijn duidelijk verschillend. Bij de slangsterren is de centrale plaat duidelijk afgescheiden van de slanke armen. De armen zijn zeer beweeglijk door de in de armen gelegen wervels, die onderling gewrichten vormen. Levendbarende slangster (Amphipholis scpiamata (Delle Chiaje 1829)) De Levendbarende slangster heeft een centrale schijf van ongeveer een halve centimeter doorsnede. De slanke armen zijn zo'n twee tot maximaal drie centimeter lang. Het dier heeft en wat onbestemde bruingrijze tot blauwgrijze kleur, maar over de armen lopen soms gekleurde, roodbruine of groene banden. De wetenschappelijke naam squamata heeft betrekking op de lange stekels op de armen. Op de schijf komen geen stekels, maar alleen grote en kleine platen voor. Dat laatste onderscheidt de Levendbarende slangster (naast het kleine formaat) van de veel algemenere Brokkelster. De Levendbarende slangster is een relatief schaarse soort, die zich voornamelijk ophoudt op hard substraat, maar ook wel tussen algen en mosdiertjeskolonies. Een enkele keer wordt de soort aangetroffen op open zandbodem. Ze komt voor vanaf de laagwaterlijn tot ettelijke honderden meters diep. Het zwaartepunt van de Nederlandse verspreiding van deze soort ligt in Zeeland. De Levendbarende slangster komt voor in de Ooster- en Westerschelde en in de Noordzee. Hoewel weinig voorkomend is de Levendbarende slangster vaak te vinden in wat grotere groepen. Ze kruipen tussen en onder stenen en zijn tamelijk lichtschuw. Bij verstoring kunnen ze zich al "armzwaaiend"door het water verplaatsen. Opmerkelijk is dat ze ook in brak water kunnen leven. Buiten Nederland is de Levendbarende slangster op veel plaatsen een gewone soort, bijvoorbeeld in Groot-Brittannië. Afgezien van de polen komt deze soort wereldwijd voor. Taxonomen zijn het er echter niet over eens of het steeds om dezelfde soort gaat. Mogelijk gaat het om een complex van nauw verwante soorten die op te splitsen zijn in verschillende geografische variëteiten. De Levendbarende slangster leeft voornamelijk van organisch materiaal in het water. Het wordt op twee 'des/enigste^ \Levendbarent 161 'Zeefauna in Zeefand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 165