manieren verzameld: enerzijds wordt voedsel van de bodem gehaald met behulp van de zuigvoetjes; anderzijds wordt zwevend material (detritus) ingevangen in het lichaamsslijm. Zoals de naam aangeeft brengt deze soort levende embryo's ter wereld. Dat gaat met ongeveer vijfentwintig tegelijk. De Levendbarende slangster is hermafrodiet, wat inhoudt dat ieder dier zowel mannelijke als vrouwelijke geslachtsorganen bezit. Hij is luminescent, dat wil zeggen dat het dier onder bepaalde omstandigheden "licht geeft". Er is een grote variatie geconstateerd in de mate van luminescentie van de soort, zowel tussen verschillende geografische populaties als binnen populaties onderling. Deze variatie is voor een deel genetisch bepaald, maar heeft ook te maken met de overlevingskans, zowel in positieve als in negatieve zin. Dat maakt de Levendbarende slangster tot een geliefd studie-object voor evolutie-biologen. Gewone slangster Ophiura texturata Lamarck 1816 Deze slangster, ook wel Ophiura phiura genoemd, heeft een platte middenschijf tot 30 mm groot. De 5 armen hebben een lengte van 3,5 keer de schijf doorsnee, en hij heeft een bmine tot roodbmine kleur met op de middenschijf zit een tekening. Net als de andere slangsterren bestaat het lichaam van de Gewone slangster uit plaatjes, die minder dicht tegen elkaar liggen als bij de Kleine slangster. In de armplaten die aan de schijfzijde grenzen zitten aan de jewone slangsten onderkant kleine gaatjes, waardoor deze slangster zich onderscheid van de andere slangsterren. Hij leeft op modderige zandbodems in het ondiepe water. In Zeeland vrij algemeen te vinden in de Oosterschelde. Er zijn ook enkele waarnemingen bekend uit het Grevelingenmeer, maar aan de betrouwbaarheid daarvan wordt sterk getwijfeld. Waarschijnlijk was het lagere zoutgehalte niet geschikt voor deze dieren. Als er permanent gespuid wordt, zal het milieu wellicht wel geschikt worden voor de slangster. Deze dieren leven voornamelijk van microscopische kleine voedseldeeltjes, die ze van de bodem opnemen. Ook eten ze aas, in de vorm van kleine dode dieren. Natuurlijke vijanden van de slangster zijn onder meer verschillende grote vissen en zeevogels, zoals 162 fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 166