meeuwen en zeeduikers. De dieren zijn gevoelig voor vervuiling en hun voorkomen geeft aan dat zowel de bodemkwaliteit als die van het water goed is.Net als bij de volgende soort zijn bij de Gewone slangster afzonderlijke individuen of mannelijk ofwel vrouwelijk (gescheiden geslachten). De voortplanting vindt bij beide soorten op gelijke wijze plaats. Kleine slangster Ophiura albida Forbes 1839 Deze slangster wordt minder aangetroffen dan zijn familielid de Ophiura texturata of te wel de Gewone slangster. Levend is Ophiura albida rood bruin van kleur maar dode exemplaren zijn spierwit. Het lichaam bestaat uit dicht tegen elkaar liggende plaatjes. De kern is een platte middenschijf die een doorsnee van 12 mm heeft met daaraan verdeeld zijn 5 armen, die een maximum lengte hebben van 4x de schijfdoorsnee. De eerste armplaatjes die bij de middenschijf zitten, hebben een hartvormig model en op de schijf zitten lichte vlekjes aan weerszijden van iedere armaanhechting. De armen zijn bezet met zeer korte bijna onopvallende stekeltjes. Hun mond zit aan de onderzijde van de middenschijf, waar zich ook een opening bevindt, genaamd madreporiet, waardoor water via een vaatstelsel in het gehele lichaam van de zeester naar binnen vloeit. Kleine slangsterren leven bij voorkeur op zachte bodems maar ook onder stenen kan men ze aantreffen. Ze geven de voorkeur aan het sublitoraal, het licht proberen ze zoveel mogelijk te mijden. In Zeeland vrijwel uitsluitend in de Oosterschelde en in de Noordzee. Het zoutgehalte van het Grevelingenmeer is waarschijnlijk te laag voor deze dieren, maar door het permanent spuien kan dat nu veranderen. Deze dieren leven voornamelijk van microscopische kleine voedseldeeltjes, die ze van de bodem opnemen. Er zijn een aantal vissen zoals de Kabeljauw en sommige platvissen die de Kleine slangster op hun menu hebben staan maar ook zeevogels eten slangsterren. Door hun eetgedrag zijn ze erg gevoelig voor bodem vervuiling. Je kunt er dan ook vanuit aan dat de water- en bodem kwaliteit goed is, wanneer er veel slangsterren voorkomen. Slangsterren zijn van gescheiden geslacht, de voortplanting vindt plaats doordat deze dieren hun ei en zaadcellen gelijktijdig in het water loslaten. De larven leven tussen het plankton. Ze kunnen ongeveer 3 jaar oud worden en kunnen zich vrij snel voortplanten. Brokkelster Ophiothrix fragilis (Abildgaard, 1789) Aan zijn uiterlijk is de Brokkelster goed te herkennen, zijn armen zijn sterk bezet met stekeltjes waardoor 163 Kleine slangstei Xeefauna in Xedand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 167