het geheel een borstelig aanzien krijgt. Deze stekels bij de Brokkelster zijn j licht van kleur. Deze zeesterren kan men in prachtige kleuren aantreffen waarbij ze ook nog onderling sterk in kleur kunnen verschillen. Meestal hebben de armen een bandering. De kern is een schijf die een doorsnee tot 20 mm heeft, waaraan gelijkmatig verdeeld 5 armen zitten. Deze armen hebben een lengte van vijf maal de schijfdiameter. Het lichaam is opgebouwd uit kalkplaatjes en is zeer breekbaar. Hieraan heeft hij ook zijn naam te danken. In noodgevallen komt dit echter goed van pas, want als hij bij een arm beetgepakt wordt, breekt deze af en heeft de Brokkelster nog een mogelijkheid om te vluchten voor zijn belager. Het afgebroken deel regenereert weer snel.Op plaatsen waar veel stroming is kan men de Brokkelster vaak aantreffen liggend met 2 of 3 armen omhoog. Hij vangt op deze manier zijn voedsel (plankton en dood organisch materiaal) uit het voorbij stromende water. De Brokkelster is een bodemdier, hij houdt van stroming en is op plaatsen met veel stroming vaak massaal te vinden. Op 1 m2 kunnen dan wel duizenden exemplaren liggen. Op plaatsen waar bijna geen stroming is kan men ze echter ook aantreffen, niet zo massaal en vaak verscholen onder stenen. Deze dieren kan men al vanaf dc wierzone aantreffen tot 100 meter diep. De meeste worden echter aangetroffen, tot een diepte van 35 meter. Brokkelsterren kunnen niet goed tegen kou en na een zeer strenge winter is het aantal Brokkelsterren, dan ook drastisch verminderd. De Gewone 8L rtjr ster r zeester Asterias rubens) behoort tot zijn vijanden maar ook de Fluwelen zwemkrab (Necora puber) en de Kabeljauw (Gadus morhua) hebben brokkelsterren op hun menukaart staan. De voortplanting is geslachtelijk. De eitjes en het zaad worden door alle dieren op hetzelfde tijdstip in de stroming losgelaten. Dit gebeurt zo massaal dat het voortbestaan van de soort gegarandeerd is. De bevruchte eicellen ontwikkelen zich gedurende de eerste fase als larven in de waterkolom. Klasse Zee-egels (Echinoidea) In de soorten van deze klasse zijn de skeletstukken vergroeid tot een stevig geheel. De soorten zijn bolvormig of afgeplat. Er bestaan twee typen: regelmatige en onregelmatige zee egels. Beide typen zijn in Nederland vertegenwoordigd. Gewone of Kleine zeeappel (Psammechinus miliaris Gmelin 1778) Zee-egels zijn familie van zeesterren en dat is nog het beste te zien als de dieren 164 I*. 1i-SW/Jm fik fauna fefandka

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 168