- geregeld - als kaalgeschuurd wittig skeletje aanspoelen op het strand. In het afgeplat bolronde skelet zitten vijf dubbele gaatjesrijen die herinneren aan de vijf armen van een zeester. Beide dieren behoren tot de stam van de stekelhuidigen. Een levende Kleine zeeappel meet in volwassen stadium tot maximaal 4 a 5 centimeter. De gemiddelde omvang ligt rond 3,5 centimeter. Het lichaam is aan de bovenkant bolrond; aan de onderzijde afgeplat. Het dier is dichtbezet met stekels van zo'n anderhalve centimeter lang. Al met al is de gelijkenis met het landdier Egel erg overtuigend, hoewel de dieren in de verste verte geen familie zijn. Net als bij de zeesterren bevindt de mond van een zee-egel zich centraal aan de onderkant en ook kunnen zee-egels net als hun verwanten hun maag naar buiten uitstulpen om prooien te verschalken. De kleur van zeeappels is variabel maar vaak zijn groene tinten dominant. Maar ook grijze, paarse en oranje exemplaren zijn zeker niet zeldzaam. De Gewone zeeappel is nogal grillig in zijn voorkomen.Van jaar tot jaar kunnen de aantallen sterk variëren. Maar ook afgezien van die fluctuaties is de verspreiding binnen Nederland beperkt. Alleen in de Grevelingen en de Ooster- en Westerschelde is de Gewone zeeappel een regelmatige verschijning. Wereldwijd is het verspreidingspatroon tamelijk beperkt: de soort wordt aangetroffen van IJsland tot Noord-Afrika; uitsluitend in het West-Palearctisch gebied. Het stekelige uiterlijk van een dier als de zeeappel vormt een prima bescherming tegen allerlei vijanden. In jong stadium zijn ze in trek bij allerlei bodemvissen, maar eenmaal volwassen is het aantal belagers beperkt. De zeeappel geldt zelf als een alleseter, waarbij onder meer algen, kleine wormpjes en slakjes, larven, mosdiertjes en hydroidpoliepen op het menu staan. De dieren hebben een bijzonder, uit vijf delen bestaand kauwapparaat, dat bekend staat als de lantaarn van Aristoteles. Laatstgenoemde heeft dit bijzonder gevormde lichaamsdeel beschreven. Zee-egels lozen hun sperma en eieren vrij in het water en daar heeft de bevruchting plaats. De larven doen door hun slanke bouw en lange armen wel wat aan kleine slangsterretjes denken. Maar na enkele weken worden de armen korter, zo kort dat de dieren 165 'eine zeeappet ^eefauna in gestand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 169