in het kustwater gedecimeerd worden. Herkolonisatie vindt dan plaats vanuit het diepere water. Waarschijnlijk is de Zeeklit onze talrijkste Zee-egel. De stekels van zeeklitten doen dienst als graafwerktuig. De dieren graven zich in door snelle bewegingen van de stekels aan de buikzijde. De gangen van de Zeeklit worden aan de binnenkant bekleed met slijm, die het dier zelf pro duceert met behulp van slijmklieren. Zo wordt voorkomen dat de gangen instorten. Door de ondergrondse leef wijze is het risico op predatie sterk beperkt. Natuurlijke vijanden van de Zeeklit zijn onder meer krabben en zeesterren. De Zeeklit voedt zich door het naar binnen werken van sediment, waaruit vervolgens kleine diertjes van al dan niet afgestorven resten van algen en planten worden opgenomen. Een andere manier is dat de ingegraven dieren via een buis voedsel van het sediment aan de oppervlakte vergaren met behulp van uitgerekte buisvoetjes. Het duurt twee tot drie jaar voordat jonge zeeklitten geslachtsrijp zijn. De bevruchting vindt plaatsin de waterkolom, waarna vrijzwemmende larven ontstaan. Dit stadium duurt enkele weken en daarna ontwikkelen de larven zich verder in de bodem, totdat er na enkele jaren een volwas sen imago ontstaat. Gemiddeld vindt er slecht één keer per drie a vier jaar succesvolle broedval plaats.Soms spoelen zeeklitten massaal aan. Dat gebeurt in het stormseizoen als in een leefgebied de bodem aan erosie onder hevig is. Maar ook visserij-activiteiten kunnen duchtige schade aanrichten. Hoewel opgegraven zee-egels zich in snel tempo weer kunnen ingraven, is de dynamiek van een flinke storm of het geweld van de boomkorvisserij de dieren vaak fataal. ECHIN ODERMATA(STEKELHUIDIGEN) NAAM REFERENTIE Amphipholis squamata 25 Wolff 1968 Asterias rubens 1 Wolff 1968 Astropecten irregularis 1 Wolff 1968 Echinocardium cordatum 1 Wolff 1968 Echinus esculentus 100 website Stichting Anemoon Ophiothrix fragilis 1 Wolff 1968 Ophiura albida 1 Wolff 1968 Ophiura texturata 1 Wolff 1968 Psammechinus miliaris 1 Wolff 1968 Crossaster papposus 1 Wolff 1968 168 Jauna 'eeiandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 172