Zakpijpen Bert Buizer Rob Leewis m.m.v. Anne Mat Vestjens Zeeuwse zeikers - de zakpijpen van Zeeland Op zijn minst een vragende doch soms een meewarige blik is je deel wanneer je het woord zakpijp in het openbaar gebruikt. Dat ligt natuurlijk anders wanneer we dat in gezelschap van (veld)biologen en duikers doen: direct weet iedereen dat we hiermee een bijzondere diergroep bedoelen. Op een flink aantal plaatsen langs de Nederlandse kust kunnen we vertegenwoordigers van deze diergroep aantreffen. Zeeland neemt daarbinnen een bijzondere plaats in. Talloze harde substraten zoals stenen, beton, wrakken en andere harde voorwerpen vormen een ideale aangroeiplaats voor een keur aan planten en dieren. In deze bijdrage voor de Fauna Zeelandica wordt allereerst algemene informatie over deze bijzondere groep dierensoorten gegeven en vervolgens wordt op de soorten afzonderlijk ingegaan. Een bijzondere naam De naam zakpijp vraagt om te beginnen om een blik in het Zeeuwse verleden. De 18e eeuwse Zeeuwse arts Job Baster heeft gedurende zijn leven veel aandacht besteed aan de fauna van de Zeeuwse wateren. Een beroemd en inmiddels kostbaar werk van zijn hand werd in 1759 door uitgever J. Bosch te Haarlem gepubliceerd. De volledige titel van dit heel fraai geïllustreerde werk luidt 'Natuurkundige uitspanningen, behelzende eenige waarneemingen over sommige zee planten en zee-insecten benevens derzelver zaadhuisjes en eijernesten Een deel van tabel X van Baster 1759 Op de hierbij afgebeelde kopie uit Basters bovengenoemde werk zien we wat hij '....aan de deuren van sommige Zassen en Sluizen....aantrof. We zouden nu direct zeggen dat dat natuurlijk zakpijpen zijn, maar hij moest zoeken naar een juiste omschrijving en benaming voor die hem tot dan toe onbekende dieren. De gelijkenis met het onder de naam doeldelzak bekende blaasinstrument doet hem besluiten de aangetroffen aangroeisels zakpijpen te noemen. Hij omschrijft dat alsvolgt: 'Ik neeme derhalve aan mij de vrijheid om het een Zak-pijp ofAscidium te noemen, dewijl het met dat blaasinstrument veel overeenkomst heeft 170 fauna feetandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 174