speciale bewaarcondities nodig voor micro-morfologisch en/of DNA- onderzoek: ethanol en diepvriezen (Gretchen Lambert, 2004 via www. woodshole.er.usgs.gov) Vastleggen van gegevens als datum, vindplaats etc. is gebruikelijk. Wat zijn zakpijpen eigenlijk? In vrijwel ieder leerboek biologie wordt aan deze toch vaak onooglijke groep dieren aandacht besteed. Dat komt omdat ze in het larvenstadium beschikken over een hersenblaasje met een uitloper, de zogenoemde neurale buis. Dit neurale buisje is vergelijkbaar met ons ruggenmerg, een primitief zenuwstelsel. Aan de buikzijde hiervan heeft zich een stevigheidsorgaan ontwikkeld, de chorda dorsalis. Bij het hersenblaasje liggen voorts een lichtgevoelig orgaan en een evenwichtsorgaan. Zowel de neurale buis als de chorda liggen in een staartvormig aanhangsel, zoals hieronder te zien is. Na het larvestadium verdwijnen deze bijzondere onderdelen weer. Het maakt echter wel dat deze dieren gerekend worden tot de allereenvoudigste vorm van gewervelde dieren, de stam der Chordata. Vroeger, toen men deze kennis nog niet bezat, werden ze tot de weekdieren gerekend. Wanneer de larve zich gevestigd heeft, verdwijnt de staart met de neurale buis, het hersenzakje degenereert tot een hersenknopje en het lichaam ondergaat dan een totale gedaante verwisseling tot zakpijp. De larve, die is ontstaan uit de bevruchte eicel, dient vooral de verspreiding en leeft enkele uren tot enkele dagen in de waterkolom. Daarna volgt de aanhechting aan een ondergrond. Er volgt een gedaanteverwisseling, waarbij de in- en uitstroomopening hun min of meer definitieve positie innemen en het darmkanaal zich verder ontwikkelt. Er zijn ook huidcellen ontwikkeld, die de mantel of tunica vormen. Aan de naam tunicain dit verband te vertalen dorsaal (rugzijde) pi" Ii ventraal (buikzijde) naar Buizer 1983 0,1 mm Geschematiseerd model van een zakpijplarve, juist voor de gedaanteverwisseling. 1 Aanhechtpapillen 2. Orale sifo; 3. Hersenblaasje met ocellus en otoliet; 4. Atriale sifo; 5. Maag; 6. Voortzetting centraal zenuwstelsel; 7. Endostyl; 8. Hart; 9. Chorda dorsalis. 173 Zeefauna in 'Zeeland

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 177