en schelpdieren die zich in leven houden in deze beschermde omgeving. De Japanse knotszakpijp is aan de buitenzijde vaak dicht begroeid met allerlei andere zeedieren en wiersoorten; er zijn zeker 25 soorten aangetroffen. Hoe houden zakpijpen zich in stand? De zakpijpen zijn tweeslachtig (hermafrodiet) en planten zich voornamelijk geslachtelijk voort, hoewel ongeslachtelijke voortplanting ook voorkomt. Na het larvenstadium, dat maximaal enkele dagen duurt, volgt hechting aan een substraat. Hierna ontwikkelen ze zich binnen een seizoen verder tot volwassen, geslachtsrijpe dieren. Sommige soorten kunnen onder bepaalde omstandigheden twee generaties per jaar ontwikkelen. Om inteelt tegen te gaan, is er een zekere mate van onvruchtbaarheid voor het eigen sperma. De bevruchting kan zowel in het lichaam als daarbuiten plaats vinden. Net als bij de koralen, is er spraken van synchronisatie. Dit betekent dat alle dieren op hetzelfde tijdstip hun zaadcellen en eicellen loslaten, waarbij dit tijdstip wordt gestuurd door de daglengte, temperatuur en waarschijnlijk ook nog een hormoon. Na de bevruchting begint het leven als zakvisje of mantelvisje dat zich in de waterkolom kan verplaatsen, totdat een geschikte plaats is gevonden om zich te vestigen. Deze fase duurt, afhankelijk van de soort, enkele uren tot enkele dagen. Wanneer de larve zich eenmaal gevestigd heeft, kan hij zich niet meer verplaatsen. Hier groeit hij uit tot een volwassen exemplaar of kolonie. De Zeeuwse soorten Er zijn alleenstaande of solitaire soorten, en kolonievormende soorten. Bij de solitaire soorten is de onderlinge plaatsing van de in- en uitstroomopening vaak een determinatiekenmerk, naast kleur, afmeting en andere kenmerken. De kolonievormende zakpijpen zijn vaak lastig herkenbaar. De afzonderlijke instroomopeningen zijn meestal erg klein, en ook de gemeenschappelijke uitstroomopeningen zijn niet altijd even makkelijk te zien. Een uitzondering hierop vormen de soorten waarvan de individuen (zoïden) in regelmatige structuren zijn gerangschikt.Yoor de duidelijkheid worden de soorten hieronder gegroepeerd in solitaire (individuen staan los van elkaar) en kolonievormende soorten. Dit weerspiegelt echter niet geheel de systematische indeling. 175 ï?eefauna in Zeefand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 179