afhankelijk van de sedimentaanvoer in het systeem en de waterbeweging. De hoeveelheid plankton is licht- en temperatuurafhankelijk en hangt ook sterk af van de voedselrijkdom. Daarnaast wordt de samenstelling van de wierzone bepaald door de expositie aan de waterbeweging. Dit alles leidt ertoe dat de diepte van de wierzone kan variëren gedurende het jaar, en dat deze in het Grevelingenmeer en het oostelijk deel van de Oosterschelde dieper ligt dan in het westelijk deel van de Oosterschelde en aan de Nederlandse Noordzeekust. In het oostelijk deel van de Westerschelde is, voornamelijk door het troebele water, geen sprake van een sublitorale wiervegetatie. Circalitorale zone Voor de Nederlandse kust en in de Ooster- en Westerschelde is de getijdenbeweging dusdanig sterk dat in het circalitorale deel van het sublitoraal geen gelaagdheid in de waterkolom kan optreden. Na 1990 heeft de Japanse oester Crassostrea gigas) zich explosief uitgebreid en zijn bijna alle beschikbare substraten in de Oosterschelde door deze oester bezet. In de Westerschelde en het Grevelingenmeer komt deze oestersoort ook voor, maar niet zo massaal als in de Oosterschelde. In de Oosterschelde is alleen het westelijk deel van de kust van Noord-Beveland nog redelijk onbezet. Zweven, zwemmen, kruipen of vastzitten Veel mariene organismen brengen hun hele leven door in de waterkolom (de pelagische zone). Dat kan zwevend zijn (het plankton, zoals eencellige wieren) of actief zwemmend (het nekton, zoals vissen of ribkwallen). Een aanzienlijk deel van de mariene dieren en wieren brengt echter maar een deel van zijn leven in de waterkolom door. Voor veel dieren is dit na de bevruchting een periode als larve; voor de algen in de regel als spore of gameet. In een later levensstadium komen zij op de bodem (de benthische zone) terecht: ze hechten zich aan een harde ondergrond of ze leven op of in een zand- of slibbodem. Daarbij kan onderscheid gemaakt worden tussen 13 Zeefauna in Zeeiand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 17