Waarnemingen door duikers kunnen hier een belangrijke rol spelen. Zee druif of Zeiker {Molgula manhattensis De Kay, 1843) Hoewel het een echte solitaire soort betreft, lijkt het vaak wel of hij kolonies vormt, doordat hij in dicht opeengepakte groepen kan voorkomen. Hij is vrijwel rond, en de relatief grote in- en uitstroomopening staan allebei boven op dit bolletje. De doorsnede is ca. 3 cm (in Amerika tot ca. 5 cm). Hij is grijs of grijsbruin van kleur, soms met een groenachtige waas. De buitenkant (mantel) is bedekt met kleine haartjes, zodat de indruk van een soort vacht wordt gewekt. Soms is die vacht ook bedekt met zandkorrels, hetgeen een modderig uiterlijk veroorzaakt. Het voedsel bestaat uit plankton, dat uit het water gefilterd wordt. Leefgebied: vastgehecht op stenen en rotsen, wieren, hout, scheepsrompen en dergelijke. Soms op ingegraven schelpdieren; je ziet dan alleen de in- en uitstroomopening boven het zand steken, naast die van het schelpdier. Diepte: van het intergetijdengebied tot ca. 90 m. Aan beide zijden van de noordoostelijke AtlantischeOceaan;aandeAmerikaanse zijde van Maine tot Texas, maar niet in Florida. Hij is ook geïntroduceerd in verscheidene baaien in Californië en gedijt daar goed. Aan de Europese kant komt hij voor van Noorwegen tot Portugal. In Zeeland vinden we de soort vooral aan de onderkant van pontons in de Westerschelde, minder algemeen in de Oosterschelde, en zeldzaam in het Grevelingenmeer. Verder komt hij algemeen voor langs de hele kust en in de Waddenzee, waar er maar geschikt substraat voorhanden is. Dit wil overigens niet zeggen, dat je deze dieren regelmatig aantreft: het uiterlijk en de afmeting brengen met zich mee, dat ze een goede schutkleur hebben. Je moet echt heel goed kijken om ze te kunnen vinden. De Zeedruif verdraagt hoge, maar ook lage zoutgehaltes en temperaturen, en kan goed tegen watervervuiling en belasting met slib. Vóór de afsluiting van de Zuiderzee kwam de soort daar massaal voor (Sluiter, 1922). N.B.: Hayward Ryland (1995) twijfelen er kennelijk aan of deze soort wel in Europa voorkomt, en noemen in plaats daarvan M. tubifera. In het Noordzeegebied komen meerdere Molgula-soorten voor. 180 fauna feetandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 184