voorkomt. De afzonderlijke dieren (zoïden) hebben een daarmee contrasterende kleur (vaak wit of lichtgeel). Ze zitten in stervormige patronen gerangschikt in groepjes van 3 tot 12 rond een centrale uitstroomopening, maar ieder individu heeft een eigen instroomopening. Alle individuen in een groepje stammen door kloonvorming van 1 ouder exemplaar en zijn dus genetisch precies hetzelfde. Als een kolonie droogvalt, is er ruimte tussen deze sterretjes, onder water zijn ze meer aaneengesloten. De doorsnede van zo'n sterretje is ca. 5 mm. Een ieder die regelmatig in de Zeeuwse wateren duikt heeft dit dier wel eens gezien. Hij wordt aangetroffen van laag in het intergetijdengebied tot ondiep water, maar soms tot enkele honderden meters diep. De soort kent een brede verspreiding aan beide zijden van de noordelijke Atlantische Oceaan. Aan de Europese kant komt hij voor van Noorwegen tot in de Middellandse Zee. De afgelopen paar jaar is deze soort, die vroeger in de gehele Oosterschelde en de Grevelingen algemeen tot zeer algemeen voorkwam, sterk in populatiegrootte afgenomen. Hij wordt alleen nog maar plaatselijk (bijvoorbeeld bij het Zijpe) algemeen waargenomen. Ook in de Waddenzee (op de kusten van de Waddeneilanden) is de soort op enkele plaatsen aangetroffen. Druipzakpijp (Didemnum spec.) De individuen zitten in een verbindende massa, en zijn slechts 1 tot enkele mm groot. De kleur is hoofdzakelijk bruingeel. De naam Druipzakpijp slaat op de eigenschap, dat de door deze soort gevormde plakkaten vaak uitlopen in naar beneden hangende slierten - ongeveer zoals van een druipkaars. Nou ja, als je het een keer gezien hebt, is het helemaal duidelijk, en zul je deze soort niet gauw meer voor een andere aanzien. Maar let wel op: soms zit er Broodspons tussen, en vooral als de zakpijp aan de bovenkant van een ondergrond groeit - zoals bijvoorbeeld op schelpen en stenen - moet je toch even goed kijken om ze uit elkaar te houden. fauna /(eelandka

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 190