BIOLOGISCHE DUIKKALENDER JANUARI De Vlokkige zeenaaktslak is de meest duidelijk aanwezige zeenaaktslak In de Grevelingen leggen de zeedonderpadden eieren De Zeedruif komt al op in de Noordzee Het bodemstadium van de Oorkwal (de poliep) snoert mini-kwalletjes af ("strobilatie") In de eerste maanden van het jaar wordt de nieuwe generatie Puitalen geboren In de Grevelingen vind je Zeedonderpadden die op hun eieren passen FEBRUARI De Snotolf is terug uit diepere wateren en begint te paaien: daarna vertrekken de vrouwtjes weer, en de mannetjes blijven op de eieren passen De Vlokkige zeenaaktslak begint te paren en eistrengen te deponeren De eerste algenbloei komt op gang MAART Eerste Tubularia met "eieren" Je bent nog niet te laat voor Snotolven met eieren Er kan een forse algenbloei zijn (slechter zicht) De Gewone zwemkrabben verschijnen weer in Zeeland. Ze hebben de winter doorgebracht in dieper water De Doorschijnende zakpijp, de Druipzakpijp en andere soorten zakpijpen komen bij van de winter, waarin ze het meestal iets te koud hebben APRIU Zeesterren paren Tubularia heeft eieren De laatste babv-Oorkwallen zweven in het plankton; in de komende maanden worden ze steeds groter Diklipharders zijn terug; de Zeelandbrug is één van hun vaste stekken In de Oosterschelde kunnen we wulken zien paren en hun eikapsels deponeren Er zijn nog steeds Snotolven met eieren te vinden In deze tijd heb je kans 0111 grote Zagers (een soort borstelworm) te zien rondzwemmen (met name tijdens een naehtduik). Die zijn bezig hun geslachtscellen aan het water af te geven. Op de bodem vind je overal groene bolletjes van 1 tot 2 em doorsnede; dat zijn de eistrengen van borstelwormen, die in elkaar gedraaid zijn en zo die bolletjes vormen. De Rosse sterslak legt de karakteristieke eistrengen tussen de begroeiing In de Grevelingen bouwen de eerste Driedoornige stekelbaarzen nesten en leggen eieren, die door de mannetjes bewaakt en verzorgd worden Je hebt de laatste jaren kans de ribkwal Bolinopsis infundibulum waar te nemen; deze bevindt zich van april tot juli in het plankton MEI De Zeebaarzen zijn terug onder de Zeelandbrug en op een paar andere vaste plaatsen, en blijven daar tot het eind van het jaar In deze tijd zijn er veel medusen van hydroidpoliepen in het plankton aanwezig Ook de zeedruif en het meloenkwalletje komen we nu vaak in grote aantallen tegen In mei ligt het maximum van het voorkomen van de Oorkwal en de Blauwe haarkwal Inktvissen (Zeekat en Pijlinktvis) paren en zetten eieren af (watertemperatuur ca. 12°C). De Zeelandbrug is een bekende plaats, maar het gebeurt ook elders in de Oosterschelde De laatste volwassen vlokkige zeeslakken en hun eistrengen zijn er nog; de eerste jongen daarvan verschijnen Zeesterren en zee-egels lozen hun geslachtscellen in het zeewater ("roken") Ruwe zeerasp komt in voortplantingsstemniing: de kolonies die de schelpen van heremietkreeften bedekken kleuren wit (mannelijke kolonies) of oranje-roze (vrouwelijke kolonies) Zwarte grondels paren en zetten hun eieren af, bijvoorbeeld in lege oesterschelpen, maar ook in andere holtes en op stenen De laatste Snotolven met eieren JUNI Vele soorten zeenaaktslakken, vaak parend dan wel met eistrengen; daaronder de Kleine vlokslak, de Boonipjesslak, en vooral in de Grevelingen de Groene wierslak Oorkwallen soms nog in grote aantallen aanwezig Nog steeds parende Sepia's Sepiola's weer algemeen, met name in de Grevelingen Meer kans op Zeedahlia's De Blauwe haarkwal vormt een bedreiging voor onze blote huid - maar hij is wel mooi! 190 Jauna 'eeiandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 194