Elkaar als ondergrond gebruiken Het is een veel voorkomend verschijnsel onderwater: wier- en diersoorten gebruiken elkaar als ondergrond. Een voorbeeld is de Harige vliescelpoliep Electrapilosa), een mosdiertje dat op mosselschelpen maar ook op bruinwieren voorkomt. Op Oesterschelpen komen verschillende soorten anemonen en zakpijpen voor. Op grotere, solitaire, zakpijpen groeien vaak andere, kolonievormende, soorten. Mariene ecosystemen Men kan de grote zoute wateren in Zeeland (Ooster- en Westerschelde, Veerse Meer en het Grevelingenmeer) mariene ecosystemen noemen. Een ecosysteem is een gebied waarin dieren en planten leven, die onderling en met het niet-levende deel van de omgeving relaties hebben. Alle organismen die in dit gebied leven vormen samen de levensgemeenschap. Die levensgemeenschap bestaat uit populaties van de verschillende dier en plantensoorten. De woonplaats van een organisme heet de habitat. Zo is bijvoorbeeld zacht substraat in het sublitoraal de habitat van de Fluwelen zeemuis Aphrodite aculata). Voedselketens Voedselrelaties zijn van groot belang in een ecosysteem: eten en gegeten worden. Voedingsstoffen en energie worden zo stapsgewijs doorgegeven. Een aantal opeenvolgende stappen wordt een voedselketen genoemd. Als voorbeeld: Kiezelwier (fytoplankton) Roeipootkreeftje (klein zoöplankton) Pijlworm (groter zoöplankton) Haring (vis). Er zijn vele voedselrelaties in een marien ecosysteem. Want zo eenvoudig als het voorbeeld hierboven is het in werkelijkheid niet. De haring blijkt behalve zoöplankton ook grotere predatoren te eten, zoals kleine kreeftachtigen. Tussen het zoöplankton onderling vindt ook predatie plaats. Er is dan geen sprake meer van een voedselketen maar van een netwerk van voedselketens. Een dergelijk ingewikkeld netwerk van onderling geschakelde voedselketens heet een voedselweb. Zie pag. 21. De rol die het organisme in het netwerk van alle soorten speelt, de functie die hij heeft, wordt de niche of nis genoemd. De niche van bijvoorbeeld de Brokkelster Ophiotrix fragilis) is het eten van planktondiertjes. Planten aan de basis De meeste aquatische en terrestische ecosystemen danken hun bestaan aan de aanwezigheid en activiteit van planten. Planten kunnen fotosynthetiseren: 17 \Krammer Volkerat 'Zeefauna in Zfdand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 21