Secundaire productie Het fytoplankton kan gegeten worden door het zoöplankton maar ook door grotere bodemdieren zoals schelpdieren (Kokkels) en ingegraven wormsoorten. Zij filteren het water. Op de bodem groeiende algen worden begraasd door diverse soorten Alikruiken. Deze dieren, die van algen leven, zijn verantwoordelijk voor de secundaire productie. De secundaire productie loopt gedurende het jaar iets achter bij die van het fytoplankton en komt pas in de zomer goed op gang. of de stormvloedkering invloed op de primaire productie in de Oosterschelde heeft gehad. Uit de resultaten blijkt dat de primaire productie van jaar tot jaar behoorlijk kan variëren, maar dat deze hetzelfde is gebleven in de periode 1980- 1990, namelijk tussen de 176 en 550 g koolstof per vierkante meter per jaar. Wel heeft in die periode een verandering in de samenstelling van het fytoplankton plaats gevonden (Wetsteyn et al, 1994). Van 1990 - 2000 is een afname van de primaire productie in sommige delen van de Oosterschelde geconstateerd. Hoogst waarschijnlijk komt dit door een verminderd doorzicht (Geurts van Kessel, 2004). opgegeten. Van dat wat wel opgegeten wordt verlaat een deel onverteerd het lichaam. Een ander deel wordt voor beweging en stofwisseling gebruikt of komt vrij in de vorm van warmte. Dit verklaart waarom er vaak niet meer dan 5 schakels in de voedselketens zijn. Wanneer algen en dieren dood gaan kan de energie die in het dode organische materiaal aanwezig is, door reducenten (zoals bacteriën en detrituseters) benut worden. Bacteriën zetten de organische stoffen om in de anorganische mineralen waaruit ze opgebouwd zijn. Deze minerale bestanddelen kunnen weer door de algen gebruikt worden. Reducenten spelen dus een belangrijke rol in de kringloop van stoffen. Primaire productie De biomassa die door de planten gevormd wordt heet primaire productie. In zout water zorgt vrijwel uitsluitend het fytoplankton voor de primaire productie. In de zoute wateren in Zeeland is de primaire productie in het voorjaar en vooral in de zomer hoger dan in de rest van het jaar. In het najaar is ook nog een kleine piek in de productie. Men heeft onderzocht 19 \mat van kiezelwiereA Zeefauna in Zfeiand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 23