Typotogie'yan dcJDeftawateren Tjeerd Utauw Het Zuidwestelijke Deltagebied is een bijzonder gebied: hier stromen drie rivieren op één plek de Noordzee in. Tot vóór de totstandkoming van de Deltawerken gebeurde dat nog op een min of meer natuurlijke manier. Er was toen nog sprake van een meervoudig estuarium, een overgangsgebied tussen de rivieren Rijn, Maas en Schelde en de zee met geleidelijke overgangen van zoet naar zout en invloed van het getij. Een dynamisch gebied, dat gedomineerd werd door sedimentatie en erosie. De rivieren voerden sediment aan en organisch materiaal, zowel dood als levend. Organismen die zich thuis voelen in het zoetwatermilieu van de rivieren, maar niet in het brakke tot zoute milieu van een estuarium, stierven daar af en vormden zo voedsel voor de organismen die zich daar wel thuis voelden. Door die constante aanvoer van organisch materiaal was het Delta-estuarium een luilekkerland voor die organismen en voor de soorten, die daar op hun beurt weer van profiteerden: de vogels en de vissen. Daardoor kenmerkten die estuaria zich door een geweldige productiviteit. Het waren een soort hoogproductieve bioreactoren, die organisch materiaal omzetten in organismen, die zich in het slibrijke brakke en zoute water thuis voelden. Dit ten voordele van de vissen en de vogels. Door de Deltawerken is het Delta estuarium opgeknipt in van elkaar gescheiden waterbekkens met elk hun eigen kenmerken. Er is geen sprake meer van geleidelijke zoet-zout overgangen (z.g. gradiënten). Er is een strakke scheiding ontstaan tussen zoet en zout water. Uit de meeste Deltawateren is het getij verdwenen en daarmee ook het kenmerkende proces van sedimentatie en erosie. De oppervlakte aan waardevol intergetij de-gebied in het Zuidwestelijke Deltagebied is dramatisch gedaald en zal door de zandhonger van de Oosterschelde nog verder dalen. Zandhonger is het proces, waarbij steeds meer slikken, platen en schorren verdwijnen in de diepe geulen. Het enige overgebleven estuarium is dat van de Schelde. Buiten kijf staat dat de Deltawerken gezorgd hebben voor de nodige veiligheid in het zuidwestelijke Deltagebied. Ook hebben ze gezorgd voor ontsluiting van dit gebied en \Oosterscheldekerin& 24 Jauna 'eefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 28