Daarmee was het Veerse Meer ontstaan. De oorspronkelijke bedoeling was dat het een zoet meer zou worden, gevoed door zoetwater uit het Zeeuwse Meer en de omliggende polders. Door het besluit de Stormvloedkering in de Oosterschelde aan te leggen ging dat niet door. Door de sluizen in de Zandkreekdam werd zout Oosterscheldewater aangevoerd, terwijl daarnaast relatief zoet water vanuit de omliggende polders werd uitgeslagen. Hierdoor ontstond een brak meer. In de winter, wanneer relatief veel polderwater wordt uitgeslagen, daalde het zoutgehalte en in het voorjaar steeg dit weer door de invloed van de Oosterschelde. Dat werd nog versterkt door het gevoerde peilbeheer. In de winter wordt het peil omlaag gezet tot 70 cm -NAP, zodat de af- en ontwatering van het omringende land beter verloopt. In het voorjaar wordt het peil (vooral t.b.v. de recreatie) weer verhoogd tot NAP door Oosterscheldewater in te laten. Het resultaat is een door het jaar heen schommelend zoutgehalte (zie fig.hier onder) en gelaagdheid in het water. Met het polderwater worden veel voedingsstoffen (fosfaat en stikstof) Veerse Meer meegevoerd. Daardoor is het Veerse Meer eutroof. Gevolg daarvan was een hoge primaire productie, die zich manifesteerde in massale groei van zeesla en algengroei. In 2004 is een verbinding tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde in gebruik genomen. Afhankelijk van het tij stroomt Oosterscheldewater het meer in en stroomt Veerse Meer- water het meer uit door de z.g Katse Heule, een doorlaatmiddel in de Zandkreekdam. De Katse Heule werkt boven verwachting. In korte tijd konden geweldige verbeteringen gemeten worden: zowel het zout- als zuurstofgehalte gingen omhoog. Het meest opvallende is wel de verbetering van het doorzicht: terwijl inde afgelopen jaren het doorzicht steeds slechter werd (tot slechts enkele centimeters) is in 2005 het doorzicht toegenomen tot enkele meters. Of tengevolge daarvan Zeesla weer explosief zal toenemen hg. Berekende gemiddelde saliniteit van de oppervlaktelaag van het Veerse Meer vóór de ingebruikname van de Katse Heul. 31 Zeefauna in Zeeland Q- S 20 10 1-1-96 1-1-97 1-1-98 1-1-99 1-1-00

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 35