Volkerak-Zoommeer Het Volkerak-Zoommeer is ontstaan door de aanleg van de Volkerakdam in 1969 en de compartimenteringsdammen Oesterdam in 1986 en de Philipsdam in 1987. Het meer wordt gevoed door de Brabantse rivieren en het Hollands Diep. Mede door de zoet- zout scheidingssystemen in de Krammersluizen (in de Philipsdam) en bij de Bergse Diep sluis in de Oesterdam is het meer zoet. Vanuit het Hollands Diep wordt via de Volkerak- sluizen zoveel rivierwater ingelaten, dat het zoutgehalte niet uitstijgt boven de 450 mg Cl/1. Het teveel aan water wordt via de Bathse Spuisluis gespuid op de Westerschelde. Met de Brabantse rivieren en het water vanuit het Hollands Diep worden veel voedingsstoffen meegevoerd. Die zorgen voor algengroei. Kort na het ontstaan van het meer was dat geen probleem. De algen werden opgegeten door de massaal aanwezige watervlooien. Het water was kraakhelder en er ontwikkelde zich een mooie vegetatie van ondergedoken waterplanten. Dat veranderde toen de witvispopulatie zich ontwikkelde. Die vrat de watervlooien op, zodat de algen zich ongestoord konden ontwikkelen. Dat proces werd nog eens versterkt door vissoorten, die de bodem omwoelen. Daardoor kwamen fosfaten uit de bodem vrij in het water. Gevolg van een en ander: blauwalgenplagen. Gevolg daarvan: sterk verminderd doorzicht, verdwijnen van de ondergedoken waterplanten, dikke drijflagen van blauwalgen, stankoverlast, vissterfte en vogelsterfte. Dit was niet alleen een ecologische ramp, maar het had ook economische gevolgen. De recreatieve waarde van het meer ging sterk achteruit met alle gevolgen voor de recreatiesector. Van woongenot was geen sprake meer ten gevolge van de stank. In 2005 is een planstudie Waterkwaliteit Volkerak-Zoommeer gestart om voor dit probleem een oplossing te vinden. Daarbij wordt gekeken naar een zoete variant (meer doorspoelen met zoet water) en een zoute variant (weer water inlaten vanuit de Oosterschelde). In 2006 moet deze studie zijn beslag krijgen, zodat hopelijk in 2007 al maatregelen genomen kunnen worden. Op termijn zal worden gekeken of herstel van de estuariene dynamiek (dus met getij en een zoet-zout gradient) tot de mogelijkheden behoort. Binnenschelde en het Markiezaatsmeer Door de aanleg van de compartimenteringsdammen zijn in het oostelijk deel van de Delta twee kleine Deltawateren ontstaan: de Binnenschelde en het Markiezaatsmeer. rauna in

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 37