Van deze Zeeuwse medicus zijn veel geschriften en correspondentie over natuurhistorische onderwerpen bewaard gebleven. Maar zijn grote bekendheid dankt hij toch aan zijn 2-delige uitgave Natuurkundige Uitspanningen. Hij droeg de diverse onderdelen van dit werk op aan beroemde mannen uit zijn tijd. Zoals aan Willem Vink (zijn schoonvader en vroegere leermeester) en zelfs aan Linnaeus. Linnaeus, op zijnbeurt, wierp een nieuw licht op de twijfels van Job Baster, die zich bijvoorbeeld afvroeg of mosdiertjes planten of dieren waren. Tot dan toe hadden de geleerden deze groep tot de planten gerekend. Baster vond het nogal brutaal om hen tegen te spreken. Een onderzoeker met de naam Peysonnel heeft dit probleem onderzocht, maar kwam er ook nog niet helemaal uit. Ook A. Trembley, een Zwitsers bioloog, werkte aan dit onderwerp. Deze Trembley (1700- 1784), die overigens ook genoemd wordt in een boek van Hella Haasse, was de leermeester van de zonen van Willem en Charlotte Bentinck. Met hen deed hij proeven in de vijver van Sorgwijck bij Den Haag. En ook deze onderzoeker dacht dat poliepen (zeeanemonen dus) geen planten doch diertjes zijn. Baster spoorde diegenen die dicht bij zee wonen aan, deze zaak verder na te gaan. Zodat men "met onfeilbare kentekens, het verschil zal aantoonen tuschen die lichamen, die waarlijk planten zijn, en diegenen, die een gedeelte, een gewrocht of huisjes van diertjes zijn "Een aandagtig en aanhoudend onderzoek en waarneming van derzelven, zal ook metter tijd zulks aan den dag brengen en ik houde mij verzekerd, dat die geenen die zig op het onderzoek der zeeplanten en zee- insekten willen toeleggen, daar in een oneindig vermaak zullen genieten: want dit is een nieuwe weereld, waarvan de inwoonders nog weinig bekend, dog egter om hun bijzondere manieren van voortteling, beweeging, huishouding en andere eigenschappen, de aandagt van een nauwkeurig onderzoeker waardig zijn. Het is leuk om te lezen, dat Baster ten behoeve van het onderzoek pleitte voor het gebruik van getijdepoelen, in plaats van moeilijk te verversen aquariumbakken zodat iemand die dicht bij woont, dit dagelijks kan bekijken De herinnering aan Baster leeft voort in de naam van het tijdschrift van de Nederlandse Malacologische schelpkundige) Vereniging: Basteria. Een uitgebreide levensbeschrijving van Job Baster, geschreven door W.S. van Benthem Jutting en C.M. van Hoorn, is te lezen in het tijdschrift van het Zeeuws Archief uit 1967. Leendert Bomme 1727-1788) Leendert Bomme was een tijdgenoot van Job Baster. Leendert Bomme beschreef diverse zonderlinge "zee-insecten", gevonden aan de wieren op het strand van Walcheren. Bomme kon prachtig tekenen. Hij was niet van een wetenschappelijk kaliber als Job Baster, maar zijn tekeningen van de 38 fauna feelandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 42