Het Natuurkundig Genootschap der Dames In 1785 besloot het Natuurkundig Gezelschap om enige dames uit te nodigen voor een natuurkundig college. Dit initiatief resulteerde uiteindelijk in de oprichting van Het Natuurkundig Genootschap der Dames te Middelburg op 6 augustus 1785. De echtgenote van v.d. Perre en enkele andere dames vormden het bestuur. Of de dames onderzoek deden, door op het strand de vloedlijn te bekijken en vondsten mee te nemen om die onder de microscoop te onderzoeken is niet bekend. In eerste instantie was het de bedoeling van dit genootschap om meer kennis te krijgen. Er werd een docent aangesteld in "deproefondervindelijke Natuurkunde", de pre dikant C.H.D.Ballot. Deze Ballot was de grootvader van de bekende meteoroloog Buys Ballot. Vanwege de beperkte ruimte die als klaslokaal beschikbaar was, beperkte men zich tot 40 leden. In zijn openingswoord benadrukte Van de Perre nog eens het doel waartoe het genoot schap was opgericht: "Kennis te nemen van die wetenschap die meer dan welke andere wetenschap eenig inzien in de Grootheid en Wijsheid van de Schepper geeft. En eigenlijk fungeerde het Natuurkundig Genootschap niet alleen als bevorderaar van zuivere wetenschap, maar ook als adviesorgaan (avant la lettre) voor de overheid of hiermee nauw verbonden lichamen. vergaderingen van de Provincie en van den eilande Walcheren, directeur van het Vlissingsch Genootschap ter bevordering van Nuttige kunsten en Wetenschappen enz. enz. Ook de volgende stukjes droeg Slabber op aan belangrijke personen in zijn omgeving. Dat waren diverse mensen met een openbare functie, waaronder enkele edele vrouwen. Maar ook Job Baster viel deze eer te beurt, waarbij hij bedankt werd voor zijn nuttige aanmoedigingen, en ook werd nog een stuk opgedragen aan Leendert Bomme, medelid van het Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen te Vlissingen. Slabber zocht actief het gezelschap van andere wetenschappers en was lid van de keizerlijke Duitsche Leopoldinische Carolinische Akademie der Natuuronderzoekers, van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem en van de Zeeuwsche Maatschappij der Wetenschappen te Middelburg. In het werk van Slabber staan veel figuren van soorten die vóór hem niet waargenomen waren. Zijn beschrijvingen zijn tamelijk oppervlakkig en wetenschappelijk gezien onvoldoende, maar zijn werk zal in de geschiedenis van de wetenschap altijd belangwekkend blijven. Hij schreef onder meer over diverse kwallen en noemde daarbij een Parelkwal, een dier dat in onze wateren tegenwoordig maar heel weinig gezien wordt. En ook hij beschreef, net als Baster, de zeemuis 40 fauna ifeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 44