De commissie die het onderzoek op zich nam betreurde het, dat men tot dan toe niet grondiger te werk kon gaan. Men besefte, dat het onderzoek naar lagere dieren alleen goed kan gebeuren door hen die hierin gespecialiseerd zijn. Helaas beperkte men het onderzoek tot een aantal oesterbanken. De Oosterschelde Vanaf 1882 werd de rest van de fauna in de Oosterschelde aan een onderzoek onderworpen In het zevende deel van het tijdschrift werden de personen genoemd, die zich bezig gingen houden met het onderzoek naar de fauna in de Oosterschelde. Hier vinden we onder meer de volgende namen: dr. W.J. Vigelius, dr. R. Horst, dr. J.v.Rees en dr. C. Kerkerk. Regelmatig grepen deze wetenschappers terug naar de onderzoeken van Baster, Slabber en Bomme en naar de onderzoeken van buitenlanders. In de "Bijdrage tot de kennis der Oosterschelde Fauna" vinden we de volgende informatie: In april 1882 vroeg men de politie- stoomboot Argus ter beschikking te stellen voor wetenschappelijk onderzoek. Tussen 11 en 16 april 1882 werd op 29 verschillende punten van het westelijk gelegen gedeelte van de Oosterschelde de fauna van de bodem met dreg en oesterkor onderzocht. Een groot deel van wat werd gevonden was nieuw voor de onderzoekers. (N.B.: Ook in onze dagen vaart er nog steeds een "Argus" door de Zeeuwse wateren om onderzoek te verrichten). De Westerschelde In het 9e jaarverslag van de NDV lezen we over een drietal zeer belangrijke "kruistochten" in 1884 met de aan het loodswezen toebehorende stoomboot "Schelde". Er werd met goed gevolg gewerkt, niet alleen op de stoomboot, maar ook met behulp van roeiboten en lopend langs de dijken en hoofden In het station, dat toen in Vlissingen stond, was een ruime collectie boeken aanwezig, die voor het determineren noodzakelijk waren. In augustus dat jaar was het zeer warm en in het verslag staat dat de bezoekers zich soms tot 2x toe aanmeldden, maar dat het onmogelijk was goede microscopische preparaten te maken, vanwege de hoge temperaturen. Eind augustus dat jaar moest men het station afbreken en werd het opgeslagen bij de maatschappij "De Schelde", zonder dat daar een geldelijke vergoeding tegenover stond. Alleen moest de verzekering voor eigen rekening zijn. De loods zou bovendien begin 1885 weer ontruimd moeten worden. De lijst met waarnemingen geeft de temperatuur van het water van de oppervlakte en op de bodem weer, de plaats en de diverse gevonden soorten. 43 Zeefauna in Zeeiand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 47