De kennis van de indeling van de orga nismen wordt systematiek genoemd; de wetenschap die zich bezighoudt met het benoemen van kenmerken om de organismen van elkaar te kunnen onderscheiden, heet taxonomie (taxon groep). We gaan er momenteel vanuit, dat er wereldwijd ongeveer 1,7 miljoen soorten planten, dieren, bacteriën en schimmels beschreven zijn. Waar schijnlijk bestaan er nog veel meer. In onze wateren komt daarvan maar een fractie voor en van sommige groepen hebben we zelfs helemaal geen verte genwoordigers. In totaal gaat het om ca. 2600 soorten; dat is zo'n 6% van alle soorten (42000) die in Nederland voorkomen. Onderstaand figuur geeft de verdeling van die 2600 soorten over de belangrijkste groepen aan. De organismen worden ingedeeld in een klein aantal rijken, waarvan hier de rijken schimmels (Fungi), wieren (Protoctista), planten (Plantae), en dieren (Animalia) van belang zijn. Binnen de wieren onderscheiden we voorts divisies (zoals Groen- Bruin en Roodwieren) en families. In het onderstaande worden de dieren in 13 stammen ingedeeld. Een aantal stammen wordt weggelaten, omdat ze ofwel geen vertegenwoordigers in het zoute water, ofwel geen vertegenwoor digers in ons land hebben en soms omdat ze een verborgen leven leiden of zo onaanzienlijk zijn, dat ze waar schijnlijk niemand opvallen. Voorts wordt bij de bespreking van de soorten zoveel mogelijk aangegeven tot welke orde en familie een soort behoort en soms worden nog andere categorieën genoemd. In het boek "Deltalandschap" (Hemminga, ed., 2004) wordt een lijst gegeven van aantallen soorten per groep in de wereld, in Nederland en in Zeeland. Daaruit blijkt bijvoor beeld, dat van de 21 sponzensoorten in Nederland er 15 in Zeeland voor komen. Ook vinden we 6 van de 7 schijfkwallen in Zeeland, 44 van de 115 hydroidpoliepen, 35 van de 54 Netelderen Weekdieren Wormen Geleedpotigen Errtoprocta Mosdiertjes htoefj2enwormen Stekéhuidigen Martelderen Mssen Zoogdieren Oxerige groepen 50 J-auna 'eefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 54