De Sponzen van Zeeland T{ob van Soest In Zeeland zijn in de loop van de afgelopen 200 jaar ongeveer 15 soorten sponzen waargenomen, een bescheiden aantal in vergelijking tot de wereldfauna, die zo'n 8000 soorten omvat. Van deze 15 soorten zijn er ook nog een aantal van oorsprong niet inheems en enkele zijn na korte tijd weer uit de Zeeuwse wateren verdwenen. Toch vind je sponzen op vrijwel alle plekken met harde ondergrond (stenen, schelpdieren, havenpalen, veenplaten) vanaf het midden van de getijdezone tot in de diepste geulen, en ze hebben ongetwijfeld een belangrijke functie in het Zeeuwse mariene oecosysteem. Sponzen, stam Porifera, zij n vastzittende waterdieren die leven door het filteren van ingezogen water. Ze doen dit met behulp van hun kanaalstelsel, een systeem van kleine instroomopeningen die toegang geven tot kanaaltjes, welke leiden naar ronde of ovale z.g. zweephaarkamertjes. Deze kamertjes zijn bekleed met kraagcellen die elk voorzien zijn van een centrale zweephaar; door gecoördineerde beweging van de zweepharen wordt een waterstroom opgewekt die ervoor zorgt dat water met voedseldeeltjes en zuurstof de instroomopeningen en de aanvoerende kanaaltjes in wordt gezogen. De zweepharen en de kragen van kraagcellen zijn kleverig en voedseldeeltjes plakken eraan vast. De zweephaarkamertjes hebben een ingang en een uitgang en het afgefilterde water wordt via uitstroomkanaaltjes naar een gezamenlijke grote uitstroomopening geleid, het osculum. De buitenzijde van de spons en de binnenwanden ré*- Een basis-eenheid van een spons. Een basis-eenheid van een spons. P - instroomopening Zf- instroomkanaaltje C - zweephaarkamertje Af - uitstroomkanaaltje At - gezamenlijk uitstroomkanaal O - osculum Exp - dekcellen Enp - endopinacoderm, is de laag van dekcellen die de kanalen en holtes bekleedt( gelijkend op die aan de buitenzijde van de spons) M - Mesohyl, gelei-achtige grondmassa S - spicula V - onderhuidse holten 54 Jauna Zeetandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 58