geschikt. De soort is waarschijnlijk met jonge oesterimport in Nederland geïntroduceerd, maar is al rond het begin van de 20e eeuw onder een andere naam in Nederland gerapporteerd. Recentelijk is de soort behalve in Zeeland ook in Zuid Spanje gevonden, maar zijn oorspronkelijke leefgebied blijft onzeker. De Oranje kussenspons (Hymeniacidon perlevis (Montagu, 1818)), is een oranje of bruinrode, meestal dikke korstvormige spons met een onregelmatig oppervlak. De soort komt op allerlei harde ondergrond voor, maar kan ook op zachte bodem (zand, veen, modder) gevonden worden, deels bedekt met sediment. In dat geval vormt de spons onregelmatige uitlopers aan het oppervlak en vaak is hij dan slechts zichtbaar door de uiteinden van deze uitlopers. De uitstroomopeningen zijn onopvallend en onregelmatig over het oppervlak en de uitsteeksels verdeeld. De spons is goed samendrukbaar en voelt vrij zacht aan. De soort is voor het eerst in Nederland gesignaleerd in 1951, maar zou door natuurlijke gebiedsuitbreiding hier aangekomen kunnen zijn omdat hij in België, Frankrijk en de Britse eilanden veelvuldig voorkomt. Het is een ondiepwatersoort, die tot in het laagste deel van de getijzone doordringt. De Paddestoelspons (Suberites massa Nardo (1847)) vormt grote geel-oranje korsten, waarvan het oppervlak voorzien is van lobben, richels en opstaande platen. De Oosterschelde herbergt ongewoon grote aaneengesloten plakkaten tot 20 m in doorsnede van deze soort. De lobben kunnen een verdikt uiteinde hebben waardoor ze een paddestoelvorm nabootsen. Het oppervlak is verder glad, maar sediment heeft de neiging zich op te hopen tussen de lobben. De spons is stevig, raakt niet gemakkelijk beschadigd en voelt glad maar een beetje stroef aan. Uitstroomopeningen op de uiteinden van de lobben zijn onder water duidelijk zichtbaar, maar contraheren boven water sterk, samen met de gehele spons. De Paddestoelspons is pas in 1998 waargenomen in Nederland, maar is reeds lang bekend uit Noord-Frankrijk en Zuid-Engeland. Waarschijnlijk is er sprake van een natuurlijke gebiedsuitbreiding. iran je kussens/Mits^ 62 Jauna i^eefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 66