tentakels, die in uitzonderingsgevallen (door reductie) weer afwezig kunnen zijn. Door bepaalde levenswijzen, b.v. parasitisme, kunnen aanpassingen in de lichaamsbouw optreden. Sommige neteldieren komen uitsluitend als poliep voor (polypoide levenswijze), andere uitsluitend als kwal (medusoide levenswijze). Weer andere beginnen hun leven als een vastzittende, asexuele poliepenfase gevolgd door een sexuele medusenfase. Men noemt dit wel generatiewisseling of metagenesis, juister is het echter te spreken van fasewisseling. Men vindt deze fasewisseling vooral bij de hydroidpoliepen (Leptolida).Veel neteldieren zijn kolonievormend; de verschillende individuen van zo'n kolonie ontstaan door knopvorming en blijven met elkaar verbonden. Kolonies van neteldieren kunnen enorme afmetingen aannemen (b.v. rifkoralen), solitaire soorten echter kunnen heel klein zijn en tussen de korrels van het bodemsediment leven. De neteldieren werden vroeger ook wel gecombineerd met de ribkwallen - holtedieren genoemd, omdat zij een centrale holte bezitten. Die naam wordt nog steeds af en toe gebruikt. Hij kan echter bezwaarlijk onderscheidend genoemd worden omdat veel dieren zo'n holte bezitten. Internationaal gezien heeft de naam Cnidaria neteldieren) al jaren de overhand (Van der Land, 2003). De naam Coelenterata sterft langzaam uit, momenteel wordt hij nog maar in 10% van de voorkomende gevallen gebruikt. Neteldieren komen voor in alle zeeën op aarde, van hoog in het eb- en vloedgebied tot in de diepste diepzee, dikwijls zelfs overdadig. Denk daarbij bijvoorbeeld aan koraalriffen, maar elders kunnen neteldieren van allerlei soorten eveneens een overheersend stempel op levensgemeenschappen drukken. Er gaat geen onderwater film op TV voorbij zonder dat je neteldieren ziet. In Nederland, in het bijzonder in Zeeuwse wateren zijn sommige soorten zeeanemonen in hoge dichtheden aanwezig: tot honderden i ndividuen per m-Eén van de meeste recente indelingen van de Cnidaria is de volgende: Hoofdafdeling CNIDARIA(Neteldieren) Onderafdeling MEDUSOZOA Superklasse HYDROZOA Klasse LEPTOLrDA(=Hydroida) (Hydroidpoliepen) Klasse SIPHONOPHORA (Staatkwallen of Buiskwallen) Superklasse SCYPHOZOA (Schijfkwallen) Superklasse CUBOZOA (Kubuskwallen) Onderafdeling ANTHOZOA (Bloemdieren) De onderafdeling bloemdieren of Anthozoa omvat uitsluitend poliepvormige neteldieren: de volwassen en tevens sexuele fase is een zestal lige, achttallige of soms tweezijdig symmetrische poliep. In tegenstelling daarmee hebben (bijna) alle Medusozoa een meduse (kwal) in hun levenscyclus; bij de Hydrozoa ontstaat deze meduse door (zijdelingse) knopvorming. Onder de Hydrozoa 67 Zeefauna in ^eefand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 71