kan de wetenschappelijke naam van de Zebra-anemoon slechts onzeker genoemd worden (zie verder Ates, 1999). Van Engeland is een geheel groene Paardenanemoon onder de naam Actinia prasina beschreven. Het is niet onmogelijk dat geheel groene Paardenanemonen, die een paar maal in Zeeland zijn waargenomen (Ates, 1997), tot deze of een andere, verwante soort behoren. Beide soorten zijn aangepast aan het leven in het intergetijdengebied, want zij kunnen veel beter dan ander zeeanemonen tegen hoge temperaturen en tegen uitdroging. Bovendien verdragen zij wisselende zoutgehaltes en dat maakt ze heel geschikt voor gebieden zoals riviermondingen. Waar zij echter helemaal niet tegen kunnen is zandtransport - ofwel een voortdurend bombardement met zandkorrels (Den Hartog, 1961). maximaal aardenanemoo, Van de Zebra-anemoon is wat dit betreft weinig met zekerheid bekend. Zeker is dat levende jongen voortgebracht worden die in het lichaam van een volwassen dier tot ontwikkeling komen (zie Ates, 1997: foto 11). Van de Paardenanemoon is aanzienlijk meer bekend. Misschien loopt de voortplanting van beide soorten niet erg uiteen. De levende jongen van de Paardenanemoon worden langs ongeslachtelijke weg voorgebracht! Verspreiding In tegenstelling tot de Paardenanemoon heeft de Zebra-anemoon in Nederland een beperkte verspreiding. Het is een typisch Zeeuwse soort. Op een paar plaatsen op Walcheren kun je hem vinden. De Paardenanemoon komt daar ook voor, iets hoger in het eb- en vloedgebied. De laatste wordt trouwens gemeld van grote delen van het noordelijk halfrond. Paardenanemonen met zebra-strepen zijn spaarzaam bekend van Groot-Brittannië en de Middellandse Zee (Ates, 1999). Zolang er geen DNA-onderzoek gedaan wordt, is hun onderlinge verwantschap onzeker. De Zebra-anemoon komt voor zover bekend alleen voor in het intergetijdengebied en in de eerste meters daaronder. De Paardenanemoon is ook wel van diepere plaatsen gemeld, tot op 8 m diepte, maar dat is heel bijzonder. Beide soorten vind je vaak drooggevallen, vooral aan de zij- en onderkant van stenen. De Zebra-anemoon valt niet bij elk tij droog. Paardenanemonen, d.w.z. de hoogst gelegen exemplaren, vallen bij het merendeel van de laagwaters droog. De tentakels zijn dan meestal ingetrokken, waardoor de dieren lijken op een klodder gekleurde gelei van maximaal zo'n 3 cm hoog. 72 Jauna fedandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 76