Een bijzonderheid, die in Nederland alleen bij Zebra- en de Paardenanemonen te zien is, betreft de zogenaamde 'acrorhagi'. De Zeedahlia Urticina felina) die in Zeeland dikwijls gezien wordt, behoort tot dezelfde familie als het genus Actinia, maar hij bezit de genoemde organen niet. Acrorhagi zijn blaasjes van 3 tot 6 mm groot, die zich onmiddellijk onder de tentakelkrans bevinden. Het aantal acrorhagi varieert per soort. Zij bevatten netelkapsels die voor de verdediging of de aanval dienen. Acrorhagi kunnen uitgestulpt worden en wanneer een ander dier (vaak een andere anemoon - die kunnen met elkaar vechten tot de dood van één van beiden erop volgt) ze dan aanraakt, treden de netelkapsels in werking. De Paardenanemoon kan tamelijk agressief gedrag laten zien ten opzichte van zeeanemonen in z'n nabije omgeving. Zulk gedrag wordt vaak opgewekt wanneer de tentakels van twee anemonen met elkaar in contact komen. De verliezer van zo'n gevecht kruipt weg of raakt los van de ondergrond en kan door de stroming weggevoerd worden. Soms kan hij zich dan elders weer vastzetten. Golfbrekeranemoon (Diadumene cincta, Stephenson 1925) Dit slanke anemoontje heeft een tamelijk rechte, gladde zuil die tot 7 cm hoog en maximaal 1,5 cm dik is. De zuil is altijd egaal gekleurd, opvallend oranje, maar soms bruiner of zelfs heel bleek tot bijna doorzichtig. De maximaal 200 tentakels zijn vaak wat lichter van kleur dan de zuil. Soms zijn er witte ringen rond de onderkant van de tentakels zichtbaar. Bij verstoring trekken de tentakels zich met een ruk in. Dat is typerend, want sommige andere soorten (zoals de Zeeanjelier) doen dat veel geleidelijker. Op specifieke plaatsen op de zuil bevinden zich zwakke plekken, die als donkere stipjeszichtbaar kunnen zijn. Deze zwakke plekken (cincliden genaamd) dienen om water uit de lichaamsholte af te voeren wanneer de anemoon zich plotseling moet samentrekken. Na dienst gedaan te hebben in een noodgeval, herstelt zich oude toestand door regeneratie. 73 aaraenanemoo M IZeedahlial 'Zeefauna in 'Zeeiand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 77