kwallen produceren 's zomers geslachtscellen die na bevruchting tot een vrijzwemmende larve leiden. De larve kan tenminste 4 weken tot het plankton behoren, waarna hij zich op een ondergrond vestigt en in een poliep verandert. De poliep zorgt voor een ongeslachtelijke produktie van jonge kwalletjes door zich in te snoeren (strobilatie genaamd). Het laatste gebeurt bij temperaturen tussen 8 en 12 graden Celcius (Van Erp, 1958). Het is al meer dan honderd jaar bekend dat Kompaskwallen zich voornamelijk voeden met andere kwalachtigen en pijlwormen. Net als alle andere kwallen worden Kompaskwallen gegeten door diverse vissoorten en, als ze in ondiep water geraken, door een groot aantal bodemdieren, zoals krabben, heremieten en zeeanemonen, enz. Jonge visjes, zoals Horsmakrelen {Trachurus trachurusen Wijtingen Merlangius merlanguszoeken bescherming tussen de tentakels, maar dikwijls ook zwemmen ze boven het scherm en "volgen" de kwal in zijn bewegingen. Elders verenigen zich nog andere vissoorten met kwallen, zie Thiel (1978). De Kompaskwal is een tamelijk gewone soort langs onze kust, die in de zomer het algemeenst is. Niettemin is hij minder algemeen dan bijv. de Blauwe haarkwal of de Oorkwal. In de Grevelingen komt hij momenteel minder vaak voor, maar dat zou kunnen veranderen als de doorlaat permanent open blijft. Het verspreidingsgebied van de Kompaskwal beslaat een groot deel van de oostelijke Atlantische Oceaan. Het gaat van Noorwegen tot en met Zuid-Afrika, de Middellandse Zee inbegrepen. Er bestaan bovendien nog drie andere soorten van het genus Chrysaora in de Atlantische Oceaan (Mianzan Cornelius, 1999). Tenminste één ervan, Chrysaora quinquecirrha (Desor, 1848), kan mensen behoorlijk beschadigen, in tegenstelling tot de kompaskwal uit de zuidelijke Noordzee. Opmerkingen Hiervoor is al gewezen op de mogelijke verwisseling van jonge Kompaskwallen met Parelkwallen. Omdat Parelkwallen, al vanaf 1768, af en toe bij ons gesignaleerd werden (Van der Baan, 1967), is het gevaar van verwisseling niet denkbeeldig. Volwassen Parelkwallen zijn door hun kleur in Europa onmiskenbaar, maar met jonge exemplaren kan dat anders zijn. Op het internet hebben bovendien foto's van jonge Kompaskwallen uit Zeeland gecirculeerd met een verzoek tot identificatie. Determinatie van een Kompaskwal moet dan ook met de nodige kennis en omzichtigheid plaatsvinden, zeker als het om kleine of afwijkend gekleurde exemplaren 84 Jauna ü^eefanctica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 88