Blauwe haarkwal Cyanea lamarck, Péron Lesueur, 1809 en Gele haarkwal (C. capillata (Linnaeus, 1758)) Haarkwallen beschikken over een dichte bos haarachtige tentakels, vandaar de naam. De kleur in de naam 'Blauwe haarkwal' is daarentegen ongelukkig. Weliswaar oogt het scherm meestal blauw, maar de kleuren van deze soort variëren van bleekgeel, lichtbruin en grijs naar lichtblauw en diep paarsblauw. Bovendien zijn er kleurloze exemplaren. Een andere haarkwal die hier voorkomt lijkt zo sterk op de blauwe dat zij, nog in 1930, tot één soort gerekend werden. En in een enkel geval gebeurt dat, merkwaardig genoeg, nog steeds (Heeger, 1998). Die naaste verwant van de Blauwe haarkwal is Cyanea capillata en hij wordt gewoonlijk Gele haarkwal genoemd. De kleuren van de laatste zijn eveneens gevarieerd: van kleurloos en bleekgeel naar geelbruin tot roodachtig bruin en purperrood. Let wel: de twee reeksen kleuren van beide soorten haarkwallen overlappen elkaar. Om nog maar te zwijgen van verschillende, mogelijk afwijkende, kleuren in onderdelen zoals maag, gonaden, tentakels en monddelen, die het probleem nog ingewikkelder kunnen maken. Zonder enige twijfel waren en zijn foute determinaties het gevolg. En dat niet alleen: er doken ook wel eens namen op zoals witte, bruine en rode haarkwal, die de zaak niet eenvoudiger maken. Russell (1970) schrijft dat de donkerrood bruine kleur van C. capillata niet voorkomt in C. lamarck. Dat helpt (een beetje), als we weten welke kleur bruin bedoeld wordt. Verwey (1965) heeft nooit de kleur blauw in C. capillata kunnen ontdekken. Zeker is niettemin dat we een onbekend deel van de haarkwallen niet op naam kunnen brengen zonder een ander kenmerk dan een kleurtje bij de hand te hebben (Van der Baan, 1976). Zo'n kenmerk bestaat volgens Russell (1970) uit de aan- of afwezigheid van regelmatig gerangschikte putjes in of tussen de spierbundels aan de onderzijde van het scherm. C. capillata heeft zulke putjes, maar Van der Baan (1976) ondervond moeilijkheden bij het benutten van dit kenmerk. Andere mogelijke onderscheidende kenmerken, zoals het aantal tentakels en de netelkapsels (Östman Hydman, 1997), zijn evenmin eenvoudig te gebruiken. Dit houdt in dat we vanwege moeilijkheden met de tenaamstelling, veel vaker dan nu het geval is, aanduidingen zoals Cyanea sp. zouden moeten zien bij mededelingen over haarkwallen. 'auwe 85 'eefauna in %te(and

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 89