IK netelkapsels, hoegenaamd geen rovers hadden. Zij zouden een zogenaamd "dead end" in de voedselketens in zee vormen, d.w.z. zij zouden geen last hebben van parasieten of rovers. Als dat zou betekenen dat sommige dieren onaantastbaar zijn voor predatie of parasitisme, betekent 't dan dat hun evolutie door faliekant andere factoren werd beïnvloed dan bij alle overige dieren? Zeer onwaarschijnlijk. We kennen inmiddels meer dan honderd vissoorten die kwalachtige dieren eten (Ates, 1988; Arai, 1988) en hun aantal neemt nog steeds toe. Er is, behalve de vissen, een reeks van dieren die kwallenweefsel ten eigen nutte gebruiken. Zeeanemonen bijvoorbeeld (zie Ates, 2002). Een parasiet met een gigantische invloed op schijfkwallen is een vlokreeft met de eeuwenoude naam Kwalvlo Hyperia galba), zie Ates, 1999. Haarkwallen en mensen gaan moeilijk samen. Mensen kunnen meters van een haarkwal zwemmen en niettemin door één tentakel geraakt worden. Dat komt door de manier van vissen die haarkwallen erop na houden. Als de huid van die mensen onbeschermd is, ontstaan rode striemen op plaatsen waar de tentakel vastgeplakt zit. Blaarvorming, soms gepaard gaande met ontsteking, komt veel voor. De jeukende pijn is heftig. Hij kan dagenlang aanhouden en krabben leidt sneller tot ontstekingen. Blokjes ijs op de wond kunnen helpen. Gebruik echter geen azijn! Hoewel dit vroeger als een goed middel tegen kwallensteken beschouwd werd, heeft onderzoek uitgewezen, dat bij een aantal kwallensoorten de netelkapsels niet geneutraliseerd worden of er zelfs door gaan ontladen. Haarkwallen behoren tot deze groep, evenals de Kruiskwal. Waar mensen vooral voor moeten oppassen is dat netelkapsels of het gif dat zij bevatten in hun ogen terechtkomen. Onherstelbare oogbeschadiging zou het gevolg kunnen zijn. Voor alle neteldieren geldt trouwens dat we zeer voorzichtig moeten zijn als het gaat om onze ogen. Onvoorzichtige bezoekers van het strand lopen eveneens gevaar: aangespoelde haarkwallen behouden nog geruime tijd hun vermogen tot steken. De Gele haarkwal is veel gevaarlijker dan de Blauwe. Als genoeg blote huid geraakt wordt, kunnen, in versterkte mate bovenop hetgeen hiervoor gemeld werd over de Blauwe haarkwal, buitengewone vermoeidheid en irritatie van de luchtwegen optreden. Gelukkig zijn we niet allemaal even gevoelig voor het gif van de gele haarkwal, maar na de eerste ervaring zal ieder mens proberen vooral deze soort te vermijden. Gevoelige mensen lopen, als zij door voldoende tentakels geraakt worden, zelfs kans op vergaande ademhalingsproblemen en hartritme-stoornissen. In sommige gevallen kunnen mensen allergie 87 ieie naarhcwa 'eefauna in ^edand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 91