gebonden zijn gingen meedoen aan een ware vreet-orgie, daaronder begrepen vissen die tot dat moment uitsluitend als algeters bekend stonden. De netelkapsels van de Oorkwal veroorzaken in Europa bij aanraking door de mens geen stekend gevoel. Elders is dat anders: aan de overkant van de Atlantische Oceaan (Mississippi, V.S.) is de Oorkwal kennelijk aanzienlijk agressiever. Burnett et.al. (1988) rapporteren pijnlijke wonden, ontstekeningen en littekens als gevolg van aanvaringen met de oorkwal. De Oorkwal wordt beschouwd als een kosmopoliet. Recentelijk zijn een paar soorten (h)erkend die voorheen gerekend werden te behoren tot de ene, variabele soort. Verdere opsplitsing ligt vermoedelijk voor de hand. Duikers twijfelen er niet aan dat de Oorkwal de algemeenste kwal van Nederland is. Ook op het strand spoelen zij soms massaal aan. Het is echt een soort van het kustwater en van estuaria. Opmerkelijk is de tolerantie m.b.t. het zoutgehalte. In de Oostzee komen zij nog voor bij 3 gCl/1. Heel kleine kwalletjes worden in de Oosterschelde al héél vroeg in het jaar gezien. Het grootst en het talrijkst is de Oorkwal in het begin van de zomer. Poliepen van deze soort zijn bijzonder talrijk, in het bijzonder in de Grevelingen. Je kunt ze gedurende een groot deel van het jaar vooral aan de onderzijde van stenen aantreffen. Zeepaddestoel Rhizostoma pulmo, Macri 1778) Dit is onbetwist de grootste kwal van Nederland. Het scherm van de Zeepaddestoel is bijna bolvormig, met een doorsnede van 40 cm. Zelden worden grotere exemplaren gezien, tot 90 cm. Het scherm is doorzichtig, het oppervlak ervan doet denken aan matglas. Als er al kleur is, dan is hij lichtgrijs of blauwgrijs. Elders werd hij ook beschreven als melkwit, opaal of roodachtig. Rondom de schermrand zit een paarse bies (soms ook blauw of bruin). Soms zijn delen van de mond- armen roze, blauw, paars, geel- of roodachtig. Onder aan het scherm is een verlenging van de mond, die manubrium wordt genoemd. Hij is kort, heel stevig en bijna doorzichtig. Daaruit ontspringen acht mond-armen die deels met elkaar vergroeid zijn. De armen hebben ongeveer dezelfde lengte als de doorsnede van het scherm. Mede door de vergaande vergroeiing van de mond- armen ontstaan vele kleine openingen, omringd door franje waarop zich vele netelkapsels bevinden. Bij volwassen mannetjes zouden de geslachtsorganen blauw zijn, bij vrouwtjes roodbruin. Russell (1970) citeert bronnen op grond waarvan we mogen twijfelen of dit voor de soort geldt of voor een populatie. De ster die Doeksen (1989) in een zeepaddestoel waarnam kan zeker toegeschreven worden aan geslachtsorganen en hij was geel. De 91 Zeefauna in Zeeiand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 95