Hydroidpoliepen NAAM REFERENTIE Aurelia aurita 1 Gmelig Meyling et al. 1999 Chrysaora hysoscella 1 Gmelig Meyling et al. 1999 Cyanea capillata 1 Bakker 1994 Cyanea lamarckii 1 Gmelig Meyling et al. 1999 Haliclystus auricula 100 Faasse 1990b Rhizostoma pulmo 1 Gmelig Meyling et al. 1999 De hydroidpoliepen of Leptolida (vroeger ook wel Hydroida genoemd) zijn in principe Cnidaria met fasewisseling, d.w.z. de asexuele poliepenfase wisselt af met de sexuele medusenfase. Deze medusenfase wordt ter onderscheiding van de schijfkwallen "hydromeduse" genoemd. Bij een flink aantal Leptolida is één van de beide fasen sterk of zelfs geheel onderdrukt; d.w.z. men vindt een poliepenfase die zich zonder tussenkomst van een rneduse voortplant of een medusenfase die dat doet zonder tussenkomst van een poliep. Naamgeving Poliepen- en medusenfase hebben in het verleden hun eigen, veelal aparte onderzoekers gekend, waardoor twee afzonderlijke systemen zijn ontstaan, één voor de (hydro)poliepen en één voor de (hydro)medusen. Oorspronkelijk wist men vaak niet dat een bepaalde meduse bij een bepaalde poliep hoorde. De naamgeving was daardoor soms zeer verwarrend. De laatste jaren is de nadruk komen te liggen op het ontrafelen van de levenscyclus van de dieren, zodat een allesomvattend systeem kan worden opgebouwd dat beter de verwantschap tussen de verschillende groepen en soorten weergeeft. Het kweken van de dieren speelt daarbij een grote rol. Veel van dergelijk onderzoek voltrekt zich in marien-biologische laboratoria. Moeilijkheden geven soorten die het diepere water bewonen en moeilijk, of soms geheel niet, in laboratoria gekweekt kunnen worden. Van een aantal diepzee-Leptolida weet men dat zij, nog onbekende, hydromedusen 93 'oompjes hvdroicH Zeefauna in Zjeedand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 97