kwalletje dat met de bovenzijde van het scherm aan de blastostyl verbonden is; soms is het restant van deze verbinding nog zichtbaar bij de vrijgekomen hydromeduse. Deze hydromeduse heeft een plat, een gebogen of een halfbolvormig scherm van wisselende dikte. Die dikte wordt bepaald door de mate van ontwikkeling van een gelatineuze tussenlaag (de mesogloea); aan de rand van het scherm bevinden zich tentakels en randorgaantjes (lichtgevoelige ocellen en/of statocysten voor het waarnemen van de zwaartekracht). In het scherm bevinden zich kanalen (radiaire kanalen en een randkanaal), in verbinding met de maag (gastrale holte). Deze kanalen zetten zich voort in de mondsteel (manubrium) en de mond. De hydromeduse is gebouwd voor een pelagisch leven van sterk wisselende duur en ontwikkelt uiteindelijk geslachtscellen. Er zijn vele soorten waarbij de fasewisseling (door reductie) niet volledig is. Bijna alle denkbare reductiemogelijkheden worden bij Leptolida teruggevonden. Zo kan de bijna volledig ontwikkelde meduse niet vrij komen maar de geslachtsproducten lozen vastzittend aan de blastostyl (zoals bij sommige soorten van het geslacht Sarsia). De geslachtsproducten kunnen zich ontwikkelen in sterk gemodificeerde hydromedusen, gonophoren genaamd, waarin vaak ook (een deel van) de ontwikkeling van de planula-larve plaatsvindt (zoals bij Gonothyraea). De hydromeduse kan een zo sterke mate van reductie ondergaan, dat het, aan het einde van deze reeks van reducties, lijkt alsof de geslachtscellen zonder tussenkomst van fasewisseling direct aan de gonophoor ontstaan. Ook aan de kant van de poliepenfase kunnen aanzienlijke reducties optreden, waardoor een vastzittende poliepenfase uit de levenscyclus verdwijnt of deze ook een pelagische of parasitaire levenswijze heeft. Ook kan knopvorming aan de mondsteel van de meduse optreden waarbij op ongeslachtelijke wijze nieuwe individuen ontstaan Sarsia gemmifera). Bouw van een kolonie Aan kolonies met een regelmatige bouw kan men een hoofdas (stam) en zijtakken onderscheiden; de hoofdas kan bestaan uit één enkele (vertakte) buis (monosiphonale as) of uit een aantal buisjes. In het laatste geval spreekt men van een polysiphonale as, die ontstaat doordat secundaire 95 Leptothecate hydroidpoliep "J* -J Anthoathecate hydroidpolipe /^eefauna in gestand

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2005 | | pagina 99