TENGERE PANTSERJEIEEER Lcstcs virens IN ZEELAND Robert-Jan Goossens en Elias de Bree BIOTOOP Zeer zeldzaam, tot nu toe alleen in de omgeving van Axel. Vanwege het feit dat de Tengere pantserjuffer vrij zeldzaam is in Nederland (ze komt vooral voor in Drenthe en Zuidoost-Nederland), was de ontdekking in 2004 van een drietal mannetjes De Tengere pantserjuffer komt voor bij poelen en vennen die begroeid zijn met russen en zeggen. Ook de waterkwaliteit speelt een rol, voedselrijk water wordt vermeden. De poel bij Axel voldoet duidelijk aan deze eisen. Door de hoge ligging stroomt er alleen water af en geen water het gebied in, waardoor er geen verrijking door mest stoffen optreedt. GEDRAG Deze juffer vertoont een zeer territoriaal gedrag. Het mannetje jaagt zowel mannelijke soortge noten als andere juffers uit zijn territorium weg. Indien bedreigd, vliegt de Tengere pantserjuffer laag zigzaggend weg, daarbij schuilend in de vegetatie van russen en zeggen. De vliegperi- ode loopt van juli tot en met oktober, waarbij de grootste aantallen in augustus aanwezig zijn. De Tengere pantserjuffer doet haar naam eer aan, want deze soort is de kleinste van de pantser juffers en het achterlijf is zeer slank. De grootte varieert tussen de 30 en de 39 mm. Deze pantser juffer is zeer recentelijk voor het eerst in Zeeland waargenomen, namelijk in de zomer van 2004 in het natuurgebied Smitsschorre ten zuiden van Axel. Naast het tengere voorkomen is deze soort te herkennen aan de overwegend groen-metallic kleur, waarbij het mannetje een blauwe berijping heeft. De pterostigma's van beide geslachten zijn bruin met witte randen. De mannetjes zijn te ver warren met exemplaren van de Gewone pantser juffer, een kenmerkend verschil is echter te zien op segment 2. Bij de Tengere pantserjuffer is dit niet blauw gekleurd, bij de Gewone pantserjuffer wel. Verder heeft de Gewone pantserjuffer een zwart pterostigma.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 102