y ZWERVENDE PANTSERJUEFER i testes barbarus Peter Geene BIOTOOP GEDRAG tl Zoals de naam al zegt is de Zwervende pantser juffer een zwerver en een pionier. Ze verschijnt onregelmatig in Zeeland en vestigt zich dan voor kortere of langere tijd. Het is een 40-45 mm grote zomersoort die al in mei gevonden kan worden. De mannetjes en vrouwtjes zijn vrijwel identiek, afgezien van de opvallend lichte ach terlijfsaanhangselen bij het mannetje. In het veld is het meest opvallende kenmerk het typerende tweekleurige pterostigma (vleugeltopvlekje), dat tijdens het vliegen een dansend-fladderende indruk geeft. Hierdoor laat deze soort zich rede lijk goed onderscheiden van de andere groene pantserjuffers. De Zwervende pantserjuffer handhaaft zich bij voorkeur in watertjes die zowel voedselarm als voedselrijk kunnen zijn, en die vaak 's zomers droogvallen. Doordat het een rondzwervende soort is, probeert zij zich ook wel in andere bio topen te vestigen. Ondiepe plassen in de duinen, maar ook de drassige, hollebollige en uitdrogende poeltjes op kleigronden zoals in het heggenge- bied rondom Nisse of dergelijke plasjes in Zeeuws Vlaanderen voldoen blijkbaar goed. De larven verdragen ook brak water. Zwervende pantserjuffers jagen op vliegjes en haf ten, meestal laag vliegend tussen de begroeiing, waardoor ze niet snel opvallen. Zoals alle pant serjuffers zit ook deze soort in rust meestal met half gespreide vleugels tussen de dichte vegetatie. Door de onopvallende leefwijze is nog lang niet alles van deze soort bekend, zo wordt de eiafzet- ting zelden waargenomen. Zwervende pantserjuf fers worden het gemakkelijkst gevonden als men ze opjaagt, struinend door de vegetatie. De voortplanting gebeurt vooral in de ondiepe en snel opwarmende oeverzones van grotere en klei nere plassen. De paring duurt gewoonlijk enkele minuten, maar kan soms een half uur duren bij slechter weer.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 104