IN ZEELAND wk 10 maart 39 waarnemingen 40 oktober Bruine winterjuffer 1-2 3-10 >10 tot en met begin november, waarbij de grootste aantallen in april/mei en augustus/september voorkomen. Vrij zeldzaam. Vooral in de duinen en Zuidoost- Zeeuws-Vlaanderen. Na de ontdekking van de Bruine winterjuffer in Zeeland in 1998 zijn er in de loop der ja ren op ver schillende plaatsen waarnemingen gedaan, vooral in Zeeuws-Vlaanderen. Vanaf 2000 is deze soort bijvoorbeeld bijna elk jaar gezien in de waterwin gebieden te Sint Jansteen, wat doet vermoeden dat de soort hier, ook gezien de aantallen, een populatie heeft. Op de zandgronden ten zuiden van Axel zijn ook verschillende waarnemingen gedaan, echter hier betreft het altijd losse exem plaren, van een populatie is hier waarschijnlijk geen sprake. Recent is de Bruine winterjuffer op nog enkele plaatsen verspreid door Zeeland waar genomen, soms zelfs in vrij grote aantallen, zoals in de gemeente Reimerswaal in Zuid-Beveland en bij Kloosterzande in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De waarnemingen in de duinen bij West- en Oostka- pelle passen goed in de landelijke ontwikkeling, want in de hele Nederlandse kuststrook weet de Bruine winterjuffer zich uit te breiden. Ten zuiden van Zeeland is de Bruine winterjuffer ook al enige tijd aan een opmars bezig, ze komt verspreid voor over heel België. Vroegste voorjaarswaarneming 31 maart (2005), laatste voorjaarswaarneming 28 mei (2004). Vroegste najaarswaarneming 9 juli (2005), laatste najaarswaarneming 22 oktober (2004).

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 109