BAND HEIDELIBEL Sympctrum pedeOanum Lucien Calk BIOTOOP GEDRAG IN ZEELAND De Bandheidelibel is de gemakkelijkst te her kennen libel in Nederland. Het is de enige soort met bruine banden over de vleugels. Zoals bij de meeste heidelibellen hebben de uitgekleurde mannetjes een roodgekleurd lijf, bij de vrouwtjes is dit bruin. Binnen Nederland is de Bandheidelibel bepaald niet algemeen. Ze komt voornamelijk in Zuid oost-Nederland voor. Ondanks haar vooruitgang in de jaren '90 is het een kwetsbare soort. Op de Rode Lijst heeft ze de status 'gevoelig'. De Bandheidelibel plant zich voort in met water planten begroeide, stilstaande of zwak stromende wateren. Als optimaal biotoop gelden sloten in agrarisch gebied. Zelfs 'onooglijke sloten' worden genoemd als biotoop. Dit biotoop is in Zeeland voldoende voorhanden, maar waarschijnlijk is deze beschrijving van het optimum biotoop enigs zins eenzijdig. Het water moet in ieder geval zoet zijn en gebufferd; sterk zure (niet gebufferde) wateren behoren niet tot het optimum biotoop. Het is waarschijnlijk dat de soort houdt van plaatsen waar voedselrijk water gemengd wordt met minder voedselrijk en kalkrijk grondwater. De Bandheidelibel komt ook voor in laagveenachtige plassen op zandgrond, ook hier is invloed van kalkrijk water kenmerkend. Dit sluit wel aan bij de Zeeuwse vindplaatsen. Opmerkelijk is dat bij deze soort de dieren vaak in groepjes werden waargenomen. De vraag is of deze al zwervend bij elkaar gebleven zijn, en 108 Fauna Zeefancfica zo Zeeland hebben bereikt, of dat er toch voort planting is geweest, en dat de groepjes uit lokale uitsluipers bestaan. Het kan natuurlijk ook zo zijn dat de dieren elkaar op geschikte plaatsen vinden. Om deze vraag te beantwoorden is het nuttig om bij nieuwe waarnemingen van volwas sen Bandheidelibellen goed naar larvehuidjes te zoeken. Zeer zeldzaam, alleen in Zuidoost-Zeeuws-Vlaan- deren, langs het dekzandgebied. Recent zijn er twee kleine invasies in Zeeland geweest. In 1997 in een sloot bij de Zwartenhoek bij Axel, waar 3 mannetjes aanwezig waren die territoriaal gedrag vertoonden. De dieren verble ven daar tenminste van 11 augustus tot en met 13 september. Op 15 augustus 2004 werd een mannetje gezien aan de Fortdijk bij Koewacht. En op 24 augustus werden zelfs 10 dieren waargenomen bij Fort St. Jacob te Axel. Dit fort ligt aan dezelfde Fortdijk op een afstand van 3,5 km verwijderd van de eer ste plek. Daags na deze waarneming waren alle dieren op St. Jacob alweer verdwenen. De Zeeuwse vindplaatsen liggen allemaal in de overgangszone van het Zeeuws-Vlaamse dek zandgebied naar het zeekleigebied. De sloot bij Zwartenhoek was ondiep en had deels kale, deels begroeide oevers en langzaam stromend water. Bij Fort St. Jacob werden de mannetjes gezien dicht bij de ringgracht. Hier is het water wat die per en zijn alle oevers geheel begroeid. Er is geen enkele aanwijzing dat de Bandheideli bel zich in Zeeland heeft voortgeplant.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 112