SIERAAD IN VELD EN BOEKENKAST Alle bezochte kilometerhokken in Zeeland (982) het beeld over heel Zeeland is goed gespreid! Slechts Tholen en Sint-Philipsland zijn enigs zins onderbelicht. Dit boek vormt de weergave van de resultaten van vele jaren onderzoek en monitoring. Op de kaartjes is per soort het totaal aantal waarne mingen te zien, terwijl in de bijbehorende teksten ook de minimale stand van zaken wordt aange geven, naast de gegevens over het optimale bio toop en het gedrag per soort. Diverse soorten zijn in de afgelopen 10-15 jaar van zeldzaam naar algemeen opgeschoven (bijvoorbeeld Vuurjuffer, Vuurlibel, Azuurwaterjuffer en Kleine roodoog- juffer), een beweging die wellicht een tijdelijke zal blijken te zijn. We hopen dat het boek een bijdrage kan leveren aan de discussies van belangenpartijen als het gaat om beheersmaatregelen in de groen-blauwe zones binnen de provincie, het soortenbeleid of compensaties buiten de ecologische hoofdstruc tuur. Anderzijds kan dit boek een document zijn als momentopname van deze insectengroep en een navenant naslagwerk. Hiermee ligt er ook de uitdaging om te zijner tijd opnieuw een dergelijk document te maken ter vergelijking met de hui dige situatie op libellengebied in Zeeland. kenner, die ongetwijfeld het imago van Zeeland als libellenarme provincie weet bijgesteld na het lezen. Peter Geene Projectcoƶrdinatoren voorzitterVlinder- en Libel- lenwerkgroep Zeeland. Chiel Jacobusse Serieredacteur Fauna Zeelandica en hoofd ecolo gie van Het Zeeuwse Landschap We hopen dat dit boek zijn weg zal vinden naar zowel de beginner op libellengebied, als ook naar de boekenkast van de doorgewinterde libellen- 7

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 11