STEENRODE HE1DEL1BEL Sympetrum vulgatum v*i 2r Y* Rienk Geene Hoe rood is een baksteen? De interpretatie van rood-varianten is uiteraard subjectief, maar twee van de soorten Heidelibellen lijken wel zeer sterk op elkaar: de Bruinrode heidelibel en de Steenrode heidelibel. Alleen al de namen geven aan dat ze op elkaar lijken in de variaties van bruinrood versus steenrood! Persoonlijk vind ik de rode tint van de Steenrode heidelibel veel meer naar wijnrood of roze nijgen dan naar bakstenen, die zijn namelijk best vaak bruinig, daar hebben we voor de determinatie dus niets aan. Zelfs na vele jaren oefenen kan ik zonder de exemplaren te vangen de soort niet bepalen, met name de niet uitgekleurde dieren leveren problemen op. Het is wel altijd mogelijk om te bepalen dat een libel tot dit soortenkoppel behoort, hoewel men ook nog op andere soorten verdacht moet blijven zoals de Zuidelijke heidelibel. Goed uitgekleurde mannetjes van dit soortenkoppel zijn vaak wel te herkennen aan de twee lichte banden op het borststuk, deze zijn vaak gelig of mica-actig doorzichtig. Bij goed uitgekleurde exemplaren Vrouwtje •<k - -*ar%e. van de Steenrode heidelibel zijn deze banden rood aangelopen met name aan de onderkant. Maar bij minder uitgekleurde exemplaren van beide soorten zijn deze banden gelig en daardoor "licht" en opvallend, waardoor ze bijna niet van elkaar te onderscheiden zijn. Het kenmerk van de "snor", dit is de zwarte streep tussen ogen en 'neus', is ook bij niet uitgekleurde dieren zeer bruikbaar. Wijfjes kunnen met enig geduld (en een goede verrekijker) wel op basis van de legschede uit elkaar gehouden worden. BIOTOOP De Steenrode heidelibel is een soort van laag- veenmoeras en andere milieus rijk aan organisch materiaal, daarnaast komt de soort voor in ven nen, duinpiassen, e.d. Het areaal van deze soort strekt zich in het oosten uit door de toendra en taiga van Siberië tot Japan. Volwassen dieren worden in Zeeland veel in de duinen waargenomen en daarnaast met name in het zuidoosten van onze provincie. Voortplanting is vrijwel gebonden aan gebieden met zandgrond. De kleigronden van Zeeland zijn waarschijnlijk ongeschikt als voortplantingsge- bied. De redenen hiervan zijn niet geheel duide lijk maar hebben ongetwijfeld van doen met de waterkwaliteit. GEDRAG De Steenrode heidelibel wordt veel minder vaak dan de Bruinrode heidelibel ver weg van het water aangetroffen. Deze soort vliegt ook vaak in dennenbossen e.d. 11 6 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 120