<1 1 BIOTOOP wk 10 maart 1 waarneming 20 mei 30 40 oktober Zuidelijke heidelibel 1-2 3-10 >10 Het is bijzonder opvallend dat alleen van de Zui delijke en de Zwervende heidelibel exemplaren bekend zijn met rode mijten op de vleugels. In hoeverre dit fenomeen inderdaad gebonden is aan enkele soorten binnen het geslacht zou een leuk onderwerp van studie zijn. In Nederland is de Zuidelijke heidelibel zeer zeld zaam, het geringe aantal waarnemingen werd meest in het zuiden van het land gedaan. De waarnemingen van de soort nemen toe: in 2005 werd er met zekerheid één individu gefotogra feerd op 24 augustus bij Oss in Noord-Brabant en in 2006 werden er een tiental waarnemingen door heel Nederland gedaan. Enkele jaren voor deze waarnemingen is er al wel sprake van voort planting geweest in het jaar 2000, vlak over de Nederlandse grens in België bij Kallo, net ten zui den van Doel. Op 25 juni 2000 werd verder door een kat in een tuin in Zelzate (op twee km van de grens bij Zeeuws-Vlaanderen) een jong dier gevangen. De reden om op 23 augustus 2004 in Zeeuws-Vlaanderen naar de Zuidelijke heidelibel te gaan zoeken lag in deze eerdere waarnemin gen net over de grens. Ook in 2004 werd de soort gemeld van niet ver van de Nederlandse grens in Vlaanderen: op 4 september 2004 twee manne tjes bij Heist aan Zee bij Sasheul. De biotoop waar de soort in Zeeland werd vastge steld was een poel bij Cadzand-Bad. De poel was rond met een diameter van 20 meter. Er was veel begroeiing: 15% was slechts open water, 30% was algenflap, 10% Fijn hoornblad, 30% Lidrus en 15% Gewone waterbies. Daarbuiten was een zone met zeer veel Watermunt. De bodem was zeer modderig. De biotoop waar de soort te ver wachten is, bestaat vooral uit dichtbegroeide poelen. Maar de soort is dus ook in de Benelux meerdere keren in tuinen waargenomen. IN ZEELAND Zeer zeldzaam. Deze soort is tot nu toe in Zeeland slechts één keer waargenomen. Op 23 augustus 2004 beslo ten drie gerenommeerde Nederlandse libellen- waarnemers om de Zuidelijke heidelibel in Zee land te gaan zoeken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Zeeuwse libellenkenners noemden juist West- Zeeuws-Vlaanderen rond Cadzand als een veelbe lovende plaats. Na een aantal plaatsen te hebben bezocht, besloot men nog even aan te gaan bij een poel bij Hotel De Brabander aan de oostzijde van Cadzand-Bad. Hier werd slechts één heideli bel gezien en direct gevangen: de derde Zuide lijke heidelibel voor Nederland was een feit! Er is uiteraard geen duidelijke binding van de soort met bepaalde delen van Zeeland vast te stellen. Libeffen in Zeeland

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 125