VUURLIBEL Crocothemis erythraea Robert-Jan Goossens en Elias de Bree Vrouwtje s s y MT IN ZEELAND 1 26 Fauna Zeefandica De Vuurlibel is gemakkelijk te herkennen; het uitgekleurde mannetje is geheel vuurrood, zelfs de voorrandaders in de vleugel zijn rood. Verder bevat de vleugelbasis een gele vlek. Het vrouwtje is geelbruin gekleurd, en onderscheidt zich van het vrouwtje van de Gewone oeverlibel door het ontbreken van twee zwarte strepen op het ach terlijf. Verder heeft het vrouwtje van de Vuurlibel een lichte streep op de bovenkant van het borst stuk tussen de vleugels; deze ontbreekt bij het vrouwtje van de Gewone oeverlibel. Het mannetje van deVuurlibel is vanwege de rode kleur eventu eel te verwarren met de mannetjes van bepaalde heidelibellen; deze zijn echter altijd veel smaller. Ook heeft de Vuurlibel, in tegenstelling tot de heidelibellen, rode poten en een rood borststuk. De grootte is 4 tot 4,5 cm. BIOTOOP De Vuurlibel is een pioniersoort, hij komt vaak voor bij pas gegraven poelen met kale oevers. Ook voedselrijke plassen en kanalen met oevervegeta tie zoals Riet en Moeraszegge zijn een geschikt biotoop voor deze libel. GEDRAG Mannetjes vertonen territoriaal gedrag, hier bij houden ze vaak schijngevechten waarbij ze stil hangen in de lucht tegenover mannelijke soortgenoten. Vanaf een vaste zitplek wordt het territorium in de gaten gehouden, hoewel ook regelmatig lage inspectievluchten over het water uitgevoerd worden. Vrouwtjes worden vaak eiaf- zettend op het wateroppervlak gezien en worden over het algemeen minder frequent waargeno men dan mannetjes. Vrij zeldzaam. InZeeuws-Vlaanderen en deduinen vrij algemeen de laatste jaren sterk toenemend. De Vuurlibel is voor het eerst in Zeeland waar genomen in Zeeland in 1993 in de Dekkerspolder bij Axel. Sinds dat jaar is de soort in toenemende mate verspreid over Zeeland gesignaleerd. Vanaf 2000 is er een sterke toename van waarnemin gen, voornamelijk geconcentreerd in het zuidoos ten van Zeeuws-Vlaanderen. In 1996 werd de Vuurlibel voor het eerst gezien bij kasteel Westhove, Oostkapelle, Walcheren, en in 2002 bij Haamstede, Schouwen. In 2004 zijn vervolgens vrij grote aantallen in Oranjezon waargenomen. Gezien de uitbreiding van de soort over België sinds de jaren '80 is de recent waar-

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 130