BLAUWE GLAZEMM AKER Aeshna cyanea Chiel Jacobusse BIOTOOP GEDRAG IN ZEELAND Zowel de wetenschappelijke naam 'cyanea' als de Nederlandse naam verwijzen naar de blauwe kleur van deze glazenmaker. Vooral beginnende waarnemers kunnen daarmee op het verkeerde been worden gezet. De mannetjes hebben inder daad redelijk opvallende blauwe vlekken aan de zijkanten van de segmenten en ook blauwe vlek ken bovenop de segmenten 8 tot 10, alsmede iets blauw getinte ogen (een kenmerk dat kan variëren). Algemene soorten als de Paardenbijter en de Grote keizerlibel ogen echter veel blau wer. De Blauwe glazenmaker maakt eerder een groene indruk, en dat geldt al helemaal voor de vrouwtjes, waar in het geheel geen blauw aan te ontdekken valt. De soort is gemiddeld ongeveer een centimeter groter dan de Paardenbijter en dat valt in het veld direct op. Een doorslaggevend kenmerk is dat de vlekken op de twee laatste achterlijfssegmenten aan elkaar verbonden zijn. De Blauwe glazenmaker kan op grote afstand van het water voorkomen, waardoor een versprei- dingskaart al snel tot verkeerde conclusies kan leiden. De soort begeeft zich in parken en bosran den op flinke afstand van het water, maar omdat ze in Zeeland vrij schaars is, is het aantal waarne mingen beperkt. Omdat de Blauwe glazenmaker ook graag in de bebouwde kom jaagt, is het een soort die potentieel in vrijwel ieder uurhok kan worden aangetroffen. De Blauwe glazenmaker plant zich voort in zoet water en vertoont daarbij een brede biotoopkeuze. Bij stilstaand of stro mend water, op zonnige of beschaduwde plekken, in de stad of in het bos, het komt allemaal voor. Het laag bij de grond in de buurt van de oever vliegen is een veel voorkomend beeld. Het gaat dan om territoriale mannetjes die geen mannelijke soortgenoten in hun omgeving dulden.Vaakzijn ze totaal niet schuw en soms komen ze zelfs op de waarnemer zitten. Regelmatig vinden aanvaringen tussen mannetjes plaats. Ook tijdens de jacht is de Blauwe glazenmaker een uitgesproken laagvlieger, waardoor hij makkelijk te herkennen is omdat men de soort dan meestal op de rug ziet. Vrij algemeen, veel In stedelijk gebied, mijdt akkerbouwgebieden en brak water. De Blauwe glazenmaker staat bekend als een 134 Fauna Zecfancfica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 138