BRUINE GLAZENMAKER m Aeshna grandis Robert-Jan Goossetis en Elias de Bree GEDRAG 1 38 Fauna Zeefandica Deze libel is vanwege haar uiterlijk niet snel te verwarren met enige andere soort, want beide geslachten hebben een geheel bruin lichaam en sterk bruin getinte vleugels. Dit laatste kenmerk maakt dat de Bruine glazenmaker gemakkelijk in vlucht te herkennen is. De enige libel met ver gelijkbaar getinte vleugels is de Vroege glazen maker, echter alleen bij onuitgekleurde exempla ren. Een tweede verschil betreft de kleur van de ogen; bij de Bruine glazenmaker zijn deze bruin tot bruinblauw, bij de Vroege glazenmaker groen. De beide seksen van de Bruine glazenmaker zijn eenvoudig uit elkaar te houden: het mannetje heeft in tegenstelling tot het vrouwtje enigszins blauwe ogen en een insnoering bij segment 2. Grootte: 70 tot 77 mm. BIOTOOP Allerhande stilstaande wateren hebben de voor keur van de Bruine glazenmaker. Deze soort is in bosrijke gebieden te vinden, zelden ook in de pol der. In Zeeland is deze libel vooral gesignaleerd op de dekzandgronden in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, bijvoorbeeld bij de Kriekeputten. Ze mijdt brak water. Alle glazenmakers zijn grote libellen die vaak continu patrouilleren en slechts weinig gaan zit ten. Wat opvalt bij de Bruine glazenmakers is dat deze vaak enkele meters boven het water of de vegetatie foerageren. Vliegperiode vooral juli en augustus, in Zeeland waargenomen van 18 juni tot 23 september.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2007 | | pagina 142